36. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávnostíLorem ipsum dolor sit amet 7. 7. 2022 11:54

V dňoch 21. – 25. júna 2022 sa uskutočnil 36. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností na Námestí slobody v Prievidzi Hlavným organizátorom slávností bolo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi. Spoluorganizátormi podujatia boli Mesto Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Event Home Prievidza, Združenie miest a obcí hornej Nitry, Krajský pamiatkový úrad v Prievidzi, Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi, OZ Hornonitrie, OZ ArTur. Podujatie sa konalo pod záštitou Jaroslava Bašku, predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a primátorky mesta Prievidza Kataríny Macháčkovej.

Slávnosti sa uskutočnili s finančnou podporou Mesta Prievidza vo výške 3000 €, Združenia miest a obcí Hornej Nitry a Medex Malinová. Hlavným partnerom a z verejných zdrojov podujatie podporil Fond na podporu umenia.

Hornonitrianske folklórne slávnosti začali v utorok 21. júna 2022 o 17:00 h v galérii RegionArt vernisážou výstavy fotografií s názvom Otváranie očí. Výstava prezentuje fotografie zachovanej tradičnej architektúry jednotlivých dolín hornej Nitry autorov Jozefa Lenharta a Milana Tarabčíka. Je sprievodnou dokumentačnou aktivitou k súťaži v obnove tradičnej ľudovej architektúry PRO PATRIA a bude prístupná do 31. augusta 2022..

Slávnosti pokračovali v stredu 22. júna 2022 o 17:00 h prezentáciou tradičného odevu čičmiansko-belianskej oblasti nazvanou Biele bohatstvo zo zbierok Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Vo štvrtok 23. júna 2022 o 17:00 h sa v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi dozvedeli diváci viac o živote a tradíciách belianskej doliny. V komornom programe Pieseň v mojom živote s názvom Belej sa mi, belej sa predstavili členovia folklórnych skupín Strážovanka zo Zliechova, Belanka z Valaskej Belej, Vrchárka z Čavoja a Košarinka z Temeša. Režisérkou programu bola Anastázia Kubová.

Hlavný program Hornonitrianskych folklórnych slávností sa konal po prvý raz na Námestí slobody v Prievidzi. V piatok 24. júna o 17:00 h riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra Ľudmila Húsková spolu s poslancom Trenčianskeho samosprávneho kraja Richardom Takáčom a primátorkou mesta Prievidza Katarínou Macháčkovou slávnostne otvorili celé podujatie.  O 17:30 h sa v programe Veselože predstavili regionálne detské folklórne súbory a detské ľudové hudby Predstavili sa DFS Malý Vtáčnik, Malá Lubená, Malá Sielnica, Malá Rokôška, Fialka, Barka, Sýkorky a DĽH spod Rokoša. Režisérkami programu boli Elvíra Hrbíková a Milena Fábiková. O 19:00 h sa uskutočnilo odovzdanie cien v prvom ročníku súťaže PRO PATRIA za príkladne obnovené tradičné domy. Autorom koncepcie súťaže je Jozef Lenhart. Odborná porota vybrala spomedzi 5 súťažiacich víťaza, ktorým sa stal Andrej Jedľovský z Handlovej. Odovzdávania cien sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR Ing. arch. Pavol Ižvolt, PhD., MSc.

O 19:30 h pokračoval program Medailónom folklórneho súboru Vtáčnik z Prievidze pri príležitosti 50. výročia založenia. Záver dňa patril Škole tanca, ktorá sa konala o 21:00 h v Event Home Prievidza s lektorom Michalom Dudášom. Do tanca hrali ĽH Beťári, ĽH súrodencov Michalcovcov a ĽH FSk Lubená.

V sobotu 25. júna pokračovali slávnosti na Námestí slobody v Prievidzi o 16:00 h programom Mladé výhonky, v ktorom sa predstavili úspešní detskí hudobní interpreti – speváci i muzikanti. O 17:00 h začal program folklórnych skupín Hornej Nitry s názvom Povedačky (...tak vraveli stará mať). V programe sa predstavili folklórne skupiny: Bazalička z Ráztočna,  Hôrky z Čerenian, Oslianka z Oslian, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Marinka z Novák, Krovinky z Veľkej Lehôtky, Košovan z Kanianky, Sielnica z Lazian, Hájiček z Chrenovca–Brusna, Boršina z Nitrianskych Sučian, Lubená z Poluvsia, Strážovanka zo Zliechova, Vrchárka z Čavoja, Novejsanka z Diviackej Novej Vsi, Bukovec z Diviak nad Nitricou, Borievka zo Sebedražia a Košarinka z Temeša. Režisérom programu bol Stanislav Malega. Hlavným hosťom 36. Hornonitrianskych folklórnych slávností bol folklórny súbor Šarišan z Prešova, ktorého program sa začal o 20:00 h. Záver slávností patril komponovanému programu Koník na dne duše pri príležitosti 15. výročia folklórneho súboru Senior Vtáčnik. Na programe sa podieľal aj DFS Malý Vtáčnik a DĽH Malý Vtáčnik. Režisérkou programu bola Elvíra Hrbíková.

Súčasťou 36. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností bol remeselný jarmok spojený s tvorivými dielňami, na ktorých predstavilo Hornonitrianske múzeum beliansku výšivku a tkáčska dielňa z Valaskej Belej predstavila riasenie belianskeho kroja. Návštevníci sa mohli občerstviť originálnymi jedlami v tradičnej kuchyni hornej Nitry.  

Dúfame, že si návštevníci 36. Hornonitrianskych folklórnych slávností odniesli nezabudnuteľné spomienky a už teraz sa budú tešiť na ďalší ročník.

Mgr. Martina Richter
manažérka pre folklór
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri