Otázky a odpovede


Napíšte nám
 
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Archív odpovedí, ktoré Vám môžu pomôcť

Otázok: 21   Strany:
Správ na stranu
 • 8. 6. 2014 22:24

  prečo je inteligentná križovatka na ul. sv. Metoda nastavená na taký krátky deň? Frekvencia na nej klesne po 20-tej hodine, ale bliká už o 18-tej.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  9. 6. 2014 15:32


  Prevádzková doba súčasného semaforu je rovnaká ako v systéme starého systému. Prevádzkovú dobu schvaľuje Okresný dopravný inšpektorát policajného zboru (ODI) Práve z ODI zatiaľ neodporučili uvedený čas súčasného režimu meniť. Po určitej dobe ( cca mesiac ) chceme získať údaje o vyťaženosti križovatky a možno dôjde k zmene prevádzkového času alebo aj samotného signálneho plánu.

  S pozdravom Technické služby mesta Prievidza


 • 19. 4. 2014 14:28

  Dobrý deň,chcem Vás informovať, že na Nábr. Sv. Cyrila č. 44 (družstevné bytovky prí bývalom JRD) už nesvietia tri po sebe idúce lampy a to jedna pred bytovkou č. 44 a dve lampy pred bytovkou č. 45, resp. zvečera aj svietia a o cca 23.00 hod. zhasnú. Neviem, či je to únavou žiaroviek, alebo nejaké úsporné opatrenie mesta. Ďakujem.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  25. 4. 2014 07:27

  Táto požiadavka je na 100% splnená, osvetlenie sme včera opravili, dokopy až 7 lámp. Išlo o poruchu a nie o úsporné opatrenia mesta. Ďakujeme za nahlásenie podnetu.
  Technické služby mesta Prievidza

  S pozdravom TSMPD


 • 16. 4. 2014 17:41

  Dobrý deň,
  ako vidím už celý rok sem nikto neprispel, tak teda skúsim taký malý fejtón:
  Dostal som Rozhodnutie č......, že mám zaplatiť za komunálny odpad. Jasné, zaplatím, je to dobrá služba. Vlani som však dovŕšil 70. rok života a vraj mám nárok na zľavu poplatku. Keďže v tom Rozhodnutí je vedľa môjho mena uvedený aj dátum môjho narodenia, tak Úrad vie aký mám vek a ak teda mám nárok na zľavu, bude ten výpočet asi chybný. Napísal som pani referentke, že čo s tým. Odpísala mi, že nárok na zľavu síce mám, ale fakt, že mám 70 nestačí a musím si napísať aj žiadosť o zľavu, a že také tlačivo majú.
  Ufff!!! Tak v tomto prípade mám dve otázočky:
  1) Ak by som o zľave nevedel a zaplatil plnú taxu tak Úrad to skasíruje bez mihnutia oka? (Však som si nepodal žiadosť...!)
  2) Už sa stalo, že niekomu, kto si podal takúto žiadosť bola aj zamietnutá? Posudzuje to vari nejaká komisia? Ak nie, tak načo ten papier? A takto už budem musieť postupovať každý rok? Žiadať, žiadať, žiadať....
  Tuším, som v nejakých novinách čítal, že Naše úrady sa snažia o čo najnižšiu „buzeráciu svojich poddaných.“ Ach, tí novinári! Tí toho popíšu...

  S pozdravom
  Ing. Marián Mikuláš

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  17. 4. 2014 12:39

  Mesto pri ukladaní miestnych daní a poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady postupuje podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Podľa znenia tohto zákona účinného do 30.11.2012 malo mesto možnosť upraviť podmienky pre zníženie alebo odpustenie poplatku za komunálny odpad z titulu tvrdosti zákona vo svojom všeobecne záväznom nariadení. Mesto túto možnosť využilo a vo VZN č. 86/2005 upravilo, že poplatok za komunálny odpad z titulu tvrdosti zákona zníži o 50 % poplatníkom vo veku nad 70 rokov a na základe tejto úpravy vo VZN mali títo poplatníci zníženie poplatku premietnuté priamo v rozhodnutí o vyrubení poplatku.  Predmetný zákon bol však s účinnosťou od 1.12.2012 zmenený tak, že mestám a obciam už nezostala možnosť upraviť podmienky pre zníženie poplatku z titulu tvrdosti zákona vo svojom nariadení, preto aj VZN č. 134/2012 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady účinné od 1.1.2013 už podmienky pre zníženie poplatku neupravuje. V súlade so zákonom č. 582/2004 Z. z. môže mesto znížiť alebo odpustiť vyrubený poplatok z titulu tvrdosti zákona individuálnym rozhodnutím len na základe žiadosti poplatníka, čo znamená, že pokiaľ by zo strany mesta bolo poskytnuté zníženie poplatku bez žiadosti poplatníka, došlo by zo strany mesta k neoprávnenému postupu (porušeniu zákona). Mesto si k tejto problematike vyžiadalo aj odborné právne stanovisko, ktoré potvrdilo, že zníženie vyrubeného poplatku v príslušnom kalendárnom roku je možné len na základe žiadosti.  Mesto napriek zmene zákona má záujem naďalej poskytovať pre občanov nad 70 rokov zníženie poplatku, musí však postupovať v súlade s právnymi predpismi. Táto informácia bola zo strany mesta zverejňovaná viacerými spôsobmi, je zverejnená aj na webovej stránke mesta v téme „ obyvateľ – dane a poplatky“. Je potrebné ešte podotknúť, že mnohé mestá a obce po zmene zákona už zníženie poplatku z titulu tvrdosti zákona – veku poplatníka prestali poskytovať.  Keďže vyrubený poplatok môže mesto znížiť len na základe žiadosti, tak pokiaľ by takáto žiadosť nebola podaná, mesto by poplatok nemohlo znížiť, a tým by bol poplatník povinný zaplatiť vyrubený poplatok v plnej výške. Poplatník môže podať žiadosť do 31.8.2014.  Mesto za dôvod tvrdosti zákona považuje aj vek poplatníka nad 70 rokov, preto po podaní žiadosti poplatníka , ktorý najneskôr k 1.1.2014 dosiahne vek nad 70 rokov individuálnym rozhodnutím vyrubený poplatok zníži. Podľa súčasného znenia zákona č. 582/2004 Z.z. je postup taký, že žiadosť o zníženie poplatku z titulu tvrdosti zákona sa musí podať v príslušnom kalendárnom roku po vyrubení poplatku ( doručení rozhodnutia).

  S pozdravom oddelenie daní a poplatkov MsÚ


 • 18. 4. 2013 22:02

  Dobrý deň,
  chcela by som Vás poprosiť o radu.
  Daň za psa som uhradila ešte začiatkom roka "po starom" na číslo účtu - 9000098002/5600. Na doručenom novom rozhodnutí, kde je vyrúbená daň z nehnuteľnosti, je však uvedené aj nové číslo účtu pre daň za psa 16626382/0200.
  Variabilný symbol zostal nezmenený.
  Ako mám ďalej postupovať, alebo kam sa mám obrátiť, aby sa platba nestratila a správne sa pripárovala k môjmu predpisu.

  Ďakujem za odpoveď

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  19. 4. 2013 07:56

  Dobrý deň,
  pokiaľ ste uviedli správny variabilný symbol tak platba prebehla bez problémov a je zaevidovaná. Aj pôvodný účet je stále aktívny a využívaný. Vec pokladajte za vybavenú.

  S pozdravom Michal Ďureje


 • 26. 2. 2013 10:19

  Dobry den,
  byvam na Vinohradnickej ul.,len nedavno sme sa dozvedeli, ze tato ul. spada do parkovacej zony, aj ked ziadna parkovacia znacka na zaciatku ul. nie je. Mestsky policajt nam na tuto otazku povedal, ze znacka je na zaciatku Zahradnickej ul. od Marianskej ul.,ale tam žiadna znacka nie je. Na vyriesenie a usetrenie penazi stacilo dat z kazdej svetovej strany pri vjazde do Prievidze 4 znacky informujuce o parovacej zone v PD, kedze podla vyhlasky krizovatka parkovaciu znacku nerusi. Dalej sa pytam - kde si mam kupit parkovaciu kartu a karty pre pripadnych mojich hosti, ktori pridu ku mne autami na 3 dni? Pytam sa na zaklade informacii, ze na ul. Vinohradnicka sa parkovacie karty nepredavaju, pretoze cesta nesplna normy na parkovnie pre auta. A mestski policajti tu vyberaju pokuty. Dakujem za opdpoved.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  27. 2. 2013 12:11

  Dobrý deň,
  ďakujem za Váš podnet a pripomienku. Radi by sme však veci uviedli na správnu mieru. Vinohradnícka ulica je súčasťou parkovacej zóny C, ktorá je na každom vstupe a výstupe riadne označená dopravnými značkami tak, ako vyžaduje platná právna legislatíva SR. Konkrétne je zóna parkovania vyznačená dopravnými značkami IP 27 A a taktiež IP 27B - zóna s regulovaným státím. Krátkodobé parkovacie karty pre Vašich hostí si môžete zakúpiť v poštových a novinových stánkoch, prípadne parkovné uhradiť formou SMS. Zoznam predajných miest nájdete na : http://www.parkovanieprievidza.sk/informacie.html#predajna-siet-parkovacich-kariet
  Ďalšie podrobné informácie nájdete na www.parkovanieprievidza.sk

  S pozdravom info Prievidza


 • 20. 2. 2013 18:15

  dobry den pisem vam lebo neviem ako by som vam poslala fotku s mobilu pred nasim vchodom na ulici Bjornsona 7 sa uz neda po chodniku vobec chodit ked len trosku naprsi utvori sa tam jama kaluz vobec sa neda prejst ludia to obchadzaju popod nase okna po trave alebo odbocia na cestu mimochodom tam uz tiez neni travnik je to hrozne a denne prejde vela ludi ktory chodia na nakupi smer kaufland mame totu spustosene vdaka kusku zleho chodnika dakujem za odpoved kriskova

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  25. 2. 2013 07:25

  Dobrý deň, dňa 22.2.2013 bola vykonaná obhliadka chodníka, sťažnosť je opodstatnená, chodník je prevalený a je predpoklad, že sa tam voda môže zdržiavať. Tento rok mesto naplánovalo opravu povrchu chodníkov na Bjornsonovej ulici ,od Štefánikovej ulice po kruhovú križovatku pri Kauflande , takže tento nedostatok bude odstránený.

  S pozdravom Oddelenie výstavby


 • 8. 1. 2013 11:19

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať kde sa majú venčiť psi .Mame vo vchode susedou ktorý chovajú psov a venčia ich pred vchodmi ,teraz mamina dohovárala aby nevenčil psa na dvore ,že sú vyhradené miesta on mi povedal, že je to ďaleko,môže venčiť psa kde on chce.Prosím o odpoveď a ďakujem.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  9. 1. 2013 12:59

  Psa možno venčiť na vodítku aj na dvoroch obytných domov a iných priestranstvách. Majiteľ psa je však povinný odpratať všetky exkrementy. Bez vodítka možno psa venčiť iba na miestach na to vyhradených, teda na voľných výbehoch pre psov.

  Voľné výbehy pre psov, kde je možné pustiť psov z vodítka, sa nachádzajú v okrajových častiach mesta a sú označené tabuľkami:

  - Sídl. Mládeže – Nábr. Sv. Metoda pri Handlovke
  - Sídl. Píly – Gorazdovo nábr. pri Handlovke
  - Mestský park – pri Nitre
  - Nábrežný park – ZŠ Šafárika (oplotený výbeh)
  - Sídl. Necpaly – Kútovská ul. pri Necpalskom potoku
  - Sídl. Kopanice – Ul. Vl. Clemetisa pri vodárni
  - Sídl. Žabník – za LÍDLom

  - Pod Skalou

  S pozdravom Oddelenie výstavby MsÚ


 • 8. 1. 2013 07:18

  Dobrý deň, kto prosím zrušil úľavy poplatkov za komunálny odpad? Napríklad ľudia nad 70 rokov budú platiť tento poplatok v plnej výške.
  ďakujem za odpoveď.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  8. 1. 2013 07:27

  NR SR prijala novelu zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady.

  Týmto krokom štát vo veľkej miere zúžil právomoc mesta určiť vo svojom VZN rozsah zníženia alebo odpustenia poplatku za komunálny odpad. Zmena platí od 1.12.2012.

  V porovnaní s doterajšou právnou úpravou a VZN už mesto nemôže v predkladanom VZN na r. 2013 upraviť zníženie poplatku z nasledovných titulov:
  - veku poplatníka (nad 70 rokov),
  - trvalého pobytu v časti Veľká Lehôtka. Obyvatelia tejto prímestskej časti mali znížený poplatok za komunálny odpad o 50 %. Zníženie poplatku za KO bol špecifickým znakom v prímestskej časti Veľká Lehôtka, pretože sa v katastri tejto prímestskej časti nachádza skládka komunálneho odpadu.
  - a z titulu ťažkého zdravotného postihnutia poplatníka.


  Tieto skupiny obyvateľov tak budú platiť poplatok za komunálny odpad v plnej výške.

  Mesto môže z titulu tvrdosti zákona poplatok znížiť alebo odpustiť individuálnym rozhodnutím len na základe žiadosti poplatníka bez úpravy vo VZN.

  Pripomíname, že túto zmenu prijal štát prostredníctvom Národnej rady Slovenskej republiky.


  Viac informácií sa dočítate : http://www.prievidza.sk/spravodajstvo/zmeny-v-poplatkoch-za-komunalny-odpad/

  S pozdravom Oddelenie daní a poplatkov


 • 30. 12. 2012 20:37

  Dobrý deň.Chcem sa spýtať,kedy bude aktualizovaný zoznam daňových dlžníkov voči nášmu mestu Prievidza?Bude aj mesto Prievidza tvrdšie vymáhať dlhy cez exekútorov,tak ako začali aj iné mestá na Slovensku?Ďakujem a prajem celému mestskému zastupiteľstvu príjemný rok 2013.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  2. 1. 2013 16:42

  Zoznam daňových dlžníkov podľa stavu k 31.12.2012 bude zverejnený po vykonaní inventarizácie daňových nedoplatkov, predpokladáme v mesiaci február. Daňové nedoplatky mesto už vymáha prostredníctvom súdnych exekútorov, za rok 2012 takto mesto získalo 97 tis. eur.

  S pozdravom Oddelenie daní a poplatkov


 • 12. 12. 2012 11:10

  Dobrý deň, chcem sa spýtať dokedy si máme podať žiadosť o 50 % zľavu na komunálny odpad, nakoľko sme obyvatelia mestskej časti Veľká Lehôtka.

  zobraziť odpoveď

  Naša odpoveď

  27. 12. 2012 08:01

  Na základe zmeny zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady mesto s účinnosťou od 1.1.2013 už nemohlo upraviť vo všeobecne záväznom nariadení zníženie poplatku o 50 % pre obyvateľov Veľkej Lehôtky. Mesto však bude prihliadať na skutočnosť, že v mestskej časti Veľká Lehôtka je umiestnená skládka odpadu a poskytne týmto obyvateľom zníženie poplatku na základe žiadosti z titulu tvrdosti citovaného zákona. Poplatníci z tejto časti mesta si budú môcť požiadať o zníženie poplatku po doručení rozhodnutí o vyrubení poplatku na rok 2013 ( predpoklad mesiac apríl).


  S pozdravom Oddelenie daní a poplatkov


Otázok: 21   Strany:
Správ na stranu