Pondelok 11. apríl 2022 bol pre Gymnázium V. B. Nedožerského v Prievidzi významným dňom, pretože ho navštívila pani Dr. med. Eva Umlauf, žijúca v Mníchove, aby vyrozprávala svoj životný príbeh, ktorý sa začal písať v roku 1942 v židovskom pracovnom tábore v Novákoch.
Pani Eva si spomína na tento čas len prostredníctvom spomienok svojich príbuzných a známych. Bola deportovaná do koncentračného tábora v Osvienčime, len o pár dní unikla smrti v plynových komorách. Bola chorľavým dieťaťom, no úžasná vôľa žiť ju doviedla až k promócii za doktorku medicíny, k presťahovaniu sa do Nemecka, kde žila so svojou rodinou. Prežila viaceré osobné tragédie, no jej synovia, práca, a od roku 2014 aj rozhodnutie podať svedectvo o dobe ju vždy poháňali vpred.
Po skončení besedy s triedami I.C a III.B sa presunula k pamätníku nováckeho tábora, ktorého výstavbu iniciovalo v roku 2017 prievidzské gymnázium v spolupráci s Hornonitrianskymi baňami Prievidza. V tichej spomienke si pani Eva pripomenula miesto svojho narodenia a poskytla rozhovor pre slovenské médiá. Môžete si ho pozrieť napríklad v tomto článku.
Na niektoré z jej príbehov sa nedalo čo povedať, človek musel zostať ticho a premýšľať, či nespravodlivosť a utrpenie nevinných nie je aj živým dôkazom pre nás, hoci uplynulo 80 rokov od začiatku deportácií Židov zo Slovenska, ako aj od prijatia zákona o vysťahovaní Židov. Pani Eva Umlauf je autorkou knihy spomienok Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, ktorá bola z nemčiny v roku 2018 preložená do slovenčiny. Navštevuje univerzity, poskytuje rozhovory médiám po Európe, prievidzské gymnázium bolo prvou strednou školou, do ktorej zavítala. Jej reakcia po návrate domov do Mníchova bola nasledovná: „Ďakujem srdečne za to krásne prijatie, vaši žiaci boli úžasní a ja som mala radosť mať slovenské deti ako poslucháčov.“
Ak pani Eva Umlauf dokázala prekonať aj zdanlivo neprekonateľné, povzbuďme sa jej príkladom, jej úsmevom a životnou energiou, tvarujme svoje životy smerom k empatickému a hlboko ľudskému zajtrajšku.
PhDr. Monika Siváková
Foto: Archív Moniky Sivákovej a TASR