Festival Jeden svet dáva možnosť ľuďom zamyslieť sa



Lorem ipsum dolor sit amet 15. 3. 2013 09:51

V pondelok začal v prievidzskom Dome kultúry 6. ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Filmy z celého sveta sú premietané doobeda pre školy a poobede pre verejnosť. Témy Arabskej jari v Bahrajne či Tunisku, ekonomickej krízy, diktatúry v Bielorusku či ekologického terorizmu dávajú divákom možnosť zamyslieť sa nad dnešným svetom.

O hľadaní šťastia
V pondelkovom programe bol šokujúcim obsah filmu Zvláštny let, ktorý otvorene ukázal akým spôsobom sa vyspelá krajina akou je Švajčiarsko správa voči imigrantom, ktorí tam žijú už niekoľko rokov, majú vlastné rodiny, prácu, platia dane... „Jediným vysvetlením brutality systému podľa mňa je, že bežní ľudia vo Švajčiarsku nevedia, čo sa vlastne deje. Inak by snáď takéto niečo nedopustili, povedala o Zvláštnom lete jedna z diváčok. Utorkovým ťahákom bol zase film Happy a diskusia s handlovským rodákom Tomášom Grígerom, ktorý nám porozprával o tom, ako zmenil svoj zdanlivo úspešný život v londýnskom City a odišiel hľadať pravé šťastie cestovaním na červenej motorke iba s vecami, ktoré si na svoju motorku dokázal naložiť. Tomáš Gríger priniesol skutočne inšpiratívny príbeh, ktorý otvára mnohé otázky nad našim každodenným uponáhľaným životom. Skvelým bol aj film Happy - Šťastie. „Happy je jedným z najlepších filmov, aké sme kedy na festivale v Prievidzi premietali. Práve preto si vás dovolíme pozvať na jeho opakované premietanie, ktoré začína túto sobotu o 16:00 za účasti ďalšieho hosťa, mons. Róberta Bezáka, odkazuje organizátor Ivan Sýkora.

Posledná európska diktatúra prežíva
Čo je to vlastne tá všadespomínaná kríza,čo sú jej príčiny a aké sú možné riešenia? Aj na tieto otázky odpovedal ďalší hosť festivalu Juraj Karpiš, ekonóm slovenského think tanku INESS. Smutné zrkadlo nám všetkým nadstavil film Zuzany Piussi Krehká identita zachytávajúci nacionalistické vášne. Ešte predtým však divákov zamrazila snímka Bahrajnský výkrik do tmy, ktorý ukazoval nebývalú brutalitu tamojších vládcov pri potlačovaní mierumilovných demonštrácií. Podobný postup po zmanipulovaných voľbách zvolil aj Alexander Lukašenko z Bieloruska, posledný európsky diktátor. A čo je dosť pesimistické, hosť SiarhejSmatryčenka, bieloruský lingvista žijúci v Brne, nevie odhadnúť, či a ako sa tamojší systéme zrúti. „Rozdelenie populácie je asi 30% za Lukašenka, 30% proti a zvyšok je niekde v strede, dopĺňa Siarhej. Bodom zlomu však môže byť extrémne zlý stav ekonomiky.

Program pokračuje aj za účasti Róberta Bezáka
Ďalším neslobodným režimom, ktorý bude témou na festivale je Barma. A to prostredníctvom filmu Hlas, ako aj diskusie s fotoreportérkou Janou Čavojskou, ktorá práve Barmu minulý rok navštívila. Jej fotky si môžete pozrieť aj kúpiť na predajnej výstave Tisíc životov, ktorá je nainštalovaná v priestoroch Domu kultúry v Prievidzi. Sobotný program pokryje množstvo tém, vrátane slovenských dokumentov Od Fica do Fica a Cigáni idú do volieb. Hlavným ťahákom však bude spomínaný film Happy, ako aj následná diskusia s Mons. Róbertom Bezákom, emeritným arcibiskupom a rodákom z Prievidze. „Z dôvodu veľkého záujmu sme sa rozhodli predávať na túto diskusiu vstupenky aj v predpredaji. Kúpiť si ich môžete v pokladni Domu kultúry," upozorňuje Sýkora.

Jeden svet v Prievidzi je aj o pomoci druhým
Popri prinášaní tém, ktoré sa bežne neobjavujú v médiách je cieľom prievidzského festivalu aj pomáhať. Festival organizuje občianske združenie Berkat, ktoré výťažok v plnej výške použije na podporu projektov v Maroku a Afganistane. Afgansky projekt Adžamal sa zameriava na transplantácie očných rohoviek. „Je úžasné, že naše príspevky umožnia ľuďom opäť vidieť a vrátiť sa do relatívne bežného života v práci či škole.", popisuje Sýkora. Projekt v Maroku kombinuje viacero aktivít: podporu štyroch dievčat a dvoch chlapcov počas ich štúdií, nákup oviec pre miestne rodiny či vybavenia do školy v dedinke Agouti. Priebežný výťažok zo vstupného, predaja vo festivalovom Obchodíku a dobrovoľných príspevkov do verejnej zbierky Berkat pomáha je na úrovni vyše 2000 €. Súhrnné čísla, vrátane počtu divákov, budú upresnené po skončení festivalu.

Zároveň je už daný termín pravidelného pokračovania festivalu v podobe Dozvukov Jedného sveta. Organizátori vás pozývajú na filmy Bahrajnský výkrik do tmy a Nedáme sa umlčať, ktoré sa venujú rezonujúcej téme Arabskej jari. „Tešíme sa na vás v utorok 2. apríla v Art Pointe (bývalé kino Baník) od 18:00," dopĺňa Ivan Sýkora.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri