Športové talenty sa hľadajú ako ihla v kope sena. Dlho v sebe skrýval veľký potenciál aj 18-ročný Tomáš Harag. So súťažnou cyklistkou začal len pred tromi rokmi a už má za sebou dva štarty na majstrovstvách Európy a nedávno si zasúťažil aj na svetovom šampionáte v cestnej cyklistike v talianskej Florencii.
Študent tretieho ročníka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi má na svojom konte viacero úspechov. Je víťazom slovenského pohára juniorov, tohtoročným dvojnásobným majstrom Slovenska. Výraznejšie dal o sebe vedieť aj na viacerých pretekoch v silnej medzinárodnej konkurencii. Na solídny výsledok si trúfal aj na nedávnom svetovom šampionáte, preteky juniorov však nedokončil. Tomášovi Haragovi, členovi Cyklistického spolku Žilina, sme položili niekoľko otázok.
Tomáš, ako hodnotíte svoje vystúpenie na majstrovstvách sveta? Zrejme ste na šampionát vycestovali s inými cieľmi ako bola realita?
Posledný mesiac pred majstrovstvami sveta som sa poctivo pripravoval, no napriek tomu mi preteky nevyšli. Možno som nemal deň, pretože týždeň pred šampionátom som sa cítil vo forme.
Popíšte nám priebeh pretekov?
Už od štartu boli preteky nervózne, neustále sa každý tlačil, taktiež bolo množstvo pádov, hlavne pod kopcom, aj napriek tomu, že som bol v druhej tretine pelotónu. Najhoršie bolo pre mňa, myslím päťkilometrové stúpanie na dedinku Fiesole, kde sa peletón preriedil najviac. Viacero pádom ma dosť spomalilo, podobne ako viacerých iných pretekárov ma napokon rozhodcovia v poslednom okruhu stiahli zo súťaže pre väčšiu stratu na lídra.
Sezóna je na konci. Ako ju hodnotíte?
Je to moja tretia sezóna a z oblasti naberania skúseností ju hodnotím pozitívne. Mal som 42 štartov na pretekoch, takže príprava na prechod k mužom do U 23 je, myslím, dobrá. Čo sa týka mojich výsledkov na svetových pohároch - nebolo to také , aké som očakával, hoci niekedy nechýbalo veľa k dobrému výsledku.
Vieme, že sa súťažnej cyklistike nevenujete dlho. Ako ste sa k nej dostali?
Áno, cyklistike sa venujem len necelé tri roky. Preto mi chýbajú skúsenosti z mládežníckych kategórií. Bicyklovať som začal sám víkendovými výletmi do okolia a chytilo ma to.
Čím vám cyklistika učarila?
Páčila sa mi voľnosť, že môžem ísť kam chcem.
Momentálne ste členom žilinského klubu. Prečo ste si zvolili práve tento klub?
Pre kvality trénera, ktorý mi radí, ako trénovať. V mojom regióne sa nenachádza klub, v ktorom by som mal vhodné podmienky na tréningový proces.
Nie je problém skĺbiť školu a tréningy v klube, ktorého centrála je vzdialené 70 kilometrov od tvojho bydliska?
Trénujem v Prievidzi a okolí. S trénerom sa radím o tréningovom pláne. Denne musím trénovať približne tri a pol hodiny. Sadnúť si k učebniciam je po takej námahe dosť problematické. Po obdobiach sústredení a výjazdov na preteky musím učivo dobiehať.
Ktoré dosiaľ dosiahnuté výsledky si najviac ceníte?
Najviac si cením titul majstra Slovenska v časovke jednotlivcov a tímovej časovke, ktoré som dosiahol tento rok.
Viacerí cyklisti v zimným mesiacoch presedlávajú na cyklokros. Bude to aj váš prípad?
Túto sezónu nie, chcem čo najlepšie zvládnuť zimnú prípravu a sústrediť sa len na cestnú sezónu.
Čo by ste chceli v cyklistike dosiahnuť? Kam až siahajú vaše športové ambície či sny?
Nerád by som to konkretizoval na jednotlivé výsledky. Túžim v prvom rade bicyklovať za mužov v kvalitnom tíme a čo najviac sa presadiť.
Pôsobíte v žilinskom klube. Práve z mesta pod Dubňom pochádza najväčší súčasný talent slovenskej cyklistiky Peter Sagan. Čo si na ňom najviac ceníte a čo by ste chceli mať z jeho vlastností či zručností?
Obdivujem Peťovu psychiku, ktorá je podľa mňa mimoriadne dôležitá. Z ničoho si nerobí starosti a aj vďaka tomu sa mu tak darí. A má, samozrejme, výbornú techniku na bicykli. Ale najimpozantnejšia je jeho jazda v peletóne, kde doslova „rozráža“ ostatných a vie sa udržať v čele.
Autor: Branislav Bucák