Macháčková: Dajme pri transformácii príležitosť všetkým



10. 2. 2018 11:57

V pondelok 5. februára sa konalo v Trenčíne pracovné rokovanie predstaviteľov Európskej komisie, vlády SR, verejnej správy a zástupcov firiem k transformácii hornej Nitry pod názvom „Príprava na prechod od uhlia“. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič chce do júla vybrať najdôležitejšie projekty, ktoré budú mať politickú prioritu.

Pracovného rokovania sa zúčastnili mnohí politici a štátni úradníci – napríklad podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, podpredseda vlády Peter Pellegrini, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, viacerí členovia zboru poradcov pána premiéra Fica ako aj štátni tajomníci z piatich ministerstiev. Nechýbali ani primátori miest ako zástupcovia regiónu, zástupcovia Európskej komisie a Hornonitrianskych baní Prievidza.

V nadväzujúcich sektoroch 3000 zamestnancov
V úvode podujatia prezentoval Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra, predbežné závery zo sociálno-ekonomickej štúdie, ktorú vypracovala táto organizácia zriadená pri Európskej komisii. Na základe analýzy hodnotového reťazca ťažby uhlia na Hornej Nitre odhadli analytici počet pracovných miest v nadväzujúcich sektoroch na 3028, z toho 350 v elektrárni Nováky. Priamo v rámci skupiny Hornonitrianske bane Prievidza podľa analýzy pracuje 4017 zamestnancov, z toho 2270 baníkov, z ktorých je asi polovica staršia ako 45 rokov.

Elektráreň potrebuje po roku 2021 investície
Analytici upozornili aj na nevyhnutnosť vysokých investícií do elektrárne Nováky v prípade pokračovania prevádzky po roku 2021. Výšku potrebných investícií, ktoré sú potrebné aby elektráreň splnila očakávané prísnejšie emisné limity, odhadli na 90 - 100 miliónov eur. Následne boli prezentované veľmi konkrétne návrhy možného financovania transformačných projektov z finančných prostriedkov Európskej únie. Ján Ilavský zo Zboru poradcov predsedu vlády napríklad prezentoval návrh riešenia ponechať v prevádzke fluidný kotol FK1 v elektrárni Nováky a zabezpečovať v ňom odber 200 tisíc ton uhlia počas prechodu s následnou možnosťou diverzifikácie palivovej základne jej postupnou náhradou za biomasu, prípadne triedený komunálny odpad.

HBP predstavili svoje projekty
V závere vystúpil s prezentáciou Peter Čičmanec, generálny riaditeľ HBP a predstavil projekty pre rozvoj zamestnanosti v rámci skupiny Hornonitrianskych baní Prievidza. Nimi by bolo možné na hornej Nitre vytvoriť viac ako 1700 pracovných miest. Ide napríklad o plniareň stolovej vody, rozšírenie skleníkového hospodárstva, malú vodnú elektráreň, ťažbu plynu, ovocný sad, produkciu a spracovanie zemiakov, aktivity v cestovnom ruchu, či vybudovanie domova dôchodcov.

Šefčovič: Vyberme nosné projekty
„Chceli by sme aby zo všetkých tých nápadov, ktoré tu dnes zazneli, vyprofilovalo niekoľko nosných projektov. Do 30. júna by sme ich preosiali, pozreli by sme sa na ne, ktoré sú najdôležitejšie, ktoré získavajú politickú prioritu, a pre tieto projekty potom budeme spoločne zháňať financovanie,“ uviedol po skončení podujatia podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Predstavitelia vlády deklarovali aj to, že rozhodnutie vyrábať elektrinu z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme platí naďalej, až do roku 2030.

Primátorka mesta Prievidza, Katarína Macháčková, upozorňuje, že nezazneli žiadne informácie o časovom pláne transformácie. „Vládni politici sa na jednej strane ponáhľajú a chcú do pol roka vybrať transformačné projekty. Spolu s tým však deklarujú podporu využívania uhlia na ďalších 12 rokov. Pochybujem o tom, že Európska únia nám poskytne státisíce eur bez toho, aby vláda deklarovala konkrétne zámery toho ako Slovensko prejde na čistú produkciu elektriny. Podľa mňa by bolo fér ľuďom povedať pravdu čo najskôr. Majú hypotéky, životné plány, potrebujú sa zariadiť,“ hovorí.

Macháčková: Dajme príležitosť všetkým
Apeluje aj na to, aby mali rovnakú možnosť ponúknuť svoje projekty k riešeniu transformácie všetky firmy, ktoré v regióne podnikajú. „Na hornej Nitre už v súčasnosti pôsobia mnohé firmy, ktoré vedia veľa ponúknuť. Urobím všetko preto, aby mali aj ony možnosť uchádzať sa u vlády o podporu svojich projektov. Pozývam podnikateľov, aby sa zapojili sa do tvorby Akčného plánu pre hornú Nitru, ktorý pripravujeme so Združením miest a obcí hornej Nitry. Budem veľmi rada, ak nám na e-mail akcnyplan@gmail.com doručia svoje návrhy projektov,“ uviedla.

R2 sľubujú skôr ako po roku 2035
Politici sa tiež hodujú na tom, že pre rozvoj regiónu je potrebné dobudovanie dopravnej infraštruktúry. Podpredseda vlády Peter Pellegrini uviedol, že rýchlostná cesta R2 spájajúca Považie s hornou Nitrou sa začne stavať skôr ako po roku 2035, ale bližšie termíny zatiaľ neuviedol. Medzi najvyššie priority radí budovanie nosnej dopravnej infraštruktúry na hornej Nitre aj Katarína Macháčková. „R2 aj obchvat Prievidze už vláda hornej Nitre sľúbila. Organizujeme petície, aby sme to pripomenuli. Ak vláda začne reagovať pružnejšie a konečne splní svoje sľuby, poteší to všetkých nás, čo tu žijeme,“ povedala.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri