Na Veľkej cene Slovenska sa úspešne predstavili nové družstvá

Lorem ipsum dolor sit amet 9. 3. 2016 10:12

Dňa 27.-28.2. 2016 sa v Bratislavskej Hant Aréne konal 36. ročník Veľkej ceny Slovenska v karate. Turnaja sa zúčastnilo 990 štartujúcich zo 147 klubov z 18 európskych krajín. Svetové karate v súčastnosti slávi predbežné zaradenie karate do programu OH 2020 v Tokiu, ktoré ešte musí potvrdiť MOV na augustovom zasadnutí v Rio de Janeiro. Sobotňajšie podujatie slávnostne otvoril minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Juraj Draxler.

Športovú školu karate Prievidza kvôli chorobám reprezentovala len hŕstka pretekárov, ktorí získali 9 medailových umiestnení (4-3-2).
V sobotu sa do finále kata junioriek po 4 vyhratých kolách prepracovali Ema Brázdová a Nikoleta Merašická. Vo finále bola úspešnejšia Brázdová. Dievčatá za sebou nechali aj bronzovú medailistku z majstrovstiev sveta v Jakarte Bahledovú (AUT), či vicemajsterku Európy z Limassolu Vaňušanikovú (SVK).

Potom nasledovala súťaž kadetských kata tímov, kde ŠŠK testovala mladšiu generáciu. Cez družsvo ŠŠK Bratislava (Vaňušaniková, Pištová, Droppová) sa do finále prebojovalo družstvo v zložení Nikoleta Merašická, Nikola Jakubechová a Vanda Vaňová, kde na nich čakali Ema Brázdová, Romana Oboňová a Slavomíra Struhárová. Vo finále boli o jednu zástavku úspešnejšie druhé menované (3:2).

Bačíková po chorobe štartovala len v tímovej súťaži senioriek. Divčatá sa do finále prebojovali hladko, no tam im už došli sili a prehrali s družstvom Rakúska tesne 2:3.
V nedeľu nenašli vo svojich kategóriach premožiteľa Simona Mišejová (kata ml. žiačky) a Michal Zaťko(kumite st. žiaci -30 kg), ktorý sa do finále prebojoval cez náročných súperov z Ukrajiny a Bieloruska. Viac športového šťastia chýbalo Vande Vaňovej, ktorá po dvoch vyhratých kolách prehrala s Bogárovou (Kolárovo), ktorú v ďalšom kole diskvalifikovali a nepotiahla Vandu do repasáže. Stabilitu v súboji o bronz stratila Kristína Bruňanská. V repasáži kata st. žiakov sa pomýlil Alexander Lichner, ktorý v kumite st. žiakov +40 kg získal bronz. Rovnako bronz v kumite ml. kadetov -45 kg získal Matej Jurík. O bronz v tejto kategórii prehral Lukáš Loch.

Brázdová si prevzala ocenenie za úspešnú reprezentáciu
Veľkú cenu Slovenska otvoril minister školstva, vedy, výskumu a športu
Počas slávnostného otvorenia turnaja si minister prevzal z rúk prezidenta Slovenského zväzu karate Daniela Líšku čestný technický stupeň 1. DAN v karate. Prezident zväzu odovzdal ocenenie ministrovi, bývalému karatistovi, ako prejav vďaky a uznania za jeho podporu športu. Minister následne na to za asistencie prezidenta zväzu odovzdal ocenenia deviatim úspešným medailistom z Majstrovstiev Európy v karate za rok 2015.