Nová kniha o Prievidzi mapuje jej novodobú históriu



16. 9. 2016 09:17

Druhé pokračovanie úspešnej knihy Prievidzského zberateľa pohľadníc a poslanca Mestského zastupiteľstva v Prievidzi Michala Dobiaša sa dočkalo svojho vydania. Prvá kniha Prievidza na starých pohľadniciach, ktorá vyšla v roku 2014 sa venovala obdobiu histórie mesta od roku 1890 až do roku 1944. Jej druhé pokračovanie nesie názov Prievidza na nových pohľadniciach a zachytáva vývoj mesta od skončenia II. svetovej vojny až po súčasnosť.

Novú knihu zostavil Michal Dobiaš opäť s historikom Ing. Erikom Kližanom ako súvislé pokračovanie prvého dielu. Pprostredníctvom viac ako 120 pohľadníc, zo súkromnej zbierky autora, poukazuje na dominanty Prievidze  a vypovedá o vývoji okresného mesta od roku 1945 až po súčasnosť. Vďaka populárno - historickému textu sa kniha stáva hodnotnou publikáciou.

„Kniha má byť výpoveďou o dynamickom rozvoji Prievidze ako baníckeho mesta. Je exkurziou nielen do formovania socialistických sídlisk, ale aj do čias, keď mesto zdobil erb mesta tvorený ešte akademických sochárom Petrom Hrotíkom a dominovala mu banská ťažobná veža. Nedávna história sa síce spája s  neslávne známym režimom, no žili tu ľudia, ktorí sa tešili z nových sídlisk, ulíc a prežívali každý deň svoje osudy“  hovorí autor knihy Michal Dobiaš a dodáva, že kniha bude pre mnohých čarokrásnou spomienkou na časy, ktoré si sami prežili.

Svoje spomienky na mesto v publikácii zachytil aj publicista Marián Ondáš, ktorý o Prievidzi dlhé roky prináša správy do Slovenského rozhlasu a spomína, ako sa Prievidza menila v jednotlivých obdobiach. Vďaka tejto časovej osi sa publikácia stáva výnimočnou, nakoľko historickým exkurzom zachytáva tri politické systémy  a pohľadnice precízne, viac ako akékoľvek slová, dokladujú ich vplyv na formovanie mesta a jeho estetiku.

Obsah knihy nečerpá len z bežných historických faktov, ale disponuje netradičnými pohľadmi na mesto a zaujímavosťami, ktoré aj súčasným obyvateľom priblížia históriu mnohých symbolov. „Zaujímavosťou pohľadnice s hnedočerveným lemom je obrázok v pravo dolu. Pred budovou III. Základnej školy na Ulici Sama Chalupku vidíme pozoruhodný objekt. Ide o Plastiku mieru od miestneho rodáka, maliara Alojza Petráša. Materiálom bol špeciálny plech, objekt je deväť metrov vysoký a štyri metre, široký,“ píše sa v knihe. Ide pritom len o jedno z mnohých zaujímavých vysvetlení histórie, ktoré nám pohľadnice ukazujú v plnej  kráse.  Vďaka tomu sa núka možnosť spoznávať Prievidzu aká bola, ale zároveň hlbšie poznať prvky, ktoré sú jej súčasťou až do dnešných dní.
Záver knihy patrí pohľadu na Prievidzu v 21. storočí, kedy pomaly, ale isto končí éra pohľadníc. Posunuli sa na okraj záujmu, hoci počas celej histórie boli nielen peknými suvenírmi z miest, ale aj umeleckou výpoveďou doby.

Ako sa píše na stránkach knihy, denne nám očami a mysľou prebehnú stovky, ba aj tisíce správ, ktoré v nás nezanechajú žiadnu stopu. Sotva sa k nim budeme môcť po desaťročia vrátiť. Pohľadnice poštou už takmer nechodia, no stále ostávajú zaujímavou možnosťou ako nazrieť do našej histórie. Čo je aj cieľom knihy Prievidza na nových pohľadniciach.

Prievidza na starých pohľadniciach bola vydaná v septembri 2014. V priebehu pár mesiacov sa predalo takmer 3 000 jej výtlačkov. Stala sa tak najpredávanejšou knihou v Prievidzi.

Jej druhé pokračovanie bolo slávnostne uvedené do života v posledný augustový deň. Nesie názov Prievidza na nových pohľadniciach. Zakúpiť si ju môžete v Turisticko-informačnej kancelárii mesta Prievidza alebo u súkromných predajcov.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri