Päť majstrovských titulov do Prievidze

Lorem ipsum dolor sit amet 21. 5. 2015 07:50

V sobotu 16. mája sa slovenská karatistická špička v Sabinove na Majstrovstvách Slovenskej republiky. Cez nominačné sito sa na najväčší slovenský šampionát prebojovalo až 18 reprezentantov zo Športovej školy karate Prievidza pri Centre voľného času Spektrum.

Zverenci Ivana Horniaka, Kataríny Hrdej a Dušany Čiernej v konkurencii 518 pretekárov (833 štartov) vybojovali 12 medailových umiestnení (5-2-5), čo stačilo na 2. miesto v olympijskom hodnotení klubov. Majstrami v individuálnych kategóriách sa stali, Mjartanová, Mišejová a Zaťko. Celkovo sa majstrovským titulom pýši až 9 prievidžanov.
Smutné majstrovstvá Slovenska
Deň pred šampionátom zomrel vo veku 59 rokov spoluzakladateľ ŠŠK Prievidza Dušan Čierny. Trénerka Dušana Čierna na slovenský šampionát nevycestovala. „Otec ma v karate vždy podporoval. Vždy sa tešil z každej medaile a pohára. O to viac ak ich začali pod mojim vedením  domov nosiť dcéry a vnučky jeho kolegov z elektrárne. Úprimne by som chcela poďakovať za našu rodinu všetkým príbuzným, priateľom a známym, ktorí sa s otcom prišli naposledy rozlúčiť 19. mája do Domu smútku. Tiež za prejavy sústrasti a za kvetinové dary. Obzvlášť Ivanovi, Ľudmile, Eme a Nikolete, ktorí zvládli majstrovstvá aj bezo mňa na výbornú. Teším sa že naši reprezentanti poslali otcovi do nebíčka krásne druhé miesto a kopec medailí a pohárov,“ hovorí Dušana Čierna.
Majstrovský titul pre Mjartanovú a Mišejovú v kata
Súťaž odštartovala ziskom zlata v kata najmladších dievčat talentovaná Eliza Mina Mjartanová. Víťazka Slovenského pohára svoje súperky zdolala jasným pomerom 3:0 v oboch kolách. V najviac obsadenej kategórii ml. žiačok dokázala Simona Mišejová zdolať vo finále Kňazovčíkovú z Trenčina, ktorej na posledných dvoch kolách Slovenského pohára podľahla. Po piatich vyhratých dueloch sa tak tešila z víťazstva v Slovenskom pohári aj z majstrovského titulu.
Zaťkov majstrovský hetrick v kumite
Michal Zaťko triumfoval v športovom zápase už po tretí krát v rade. Navyše však pridal štvrté miesto v kata jednotlivcov a spolu s Martinom Mikulcom a Samuelom Chalupčíkom takmer siahli na zlato v kata. V spolupráci s Petrom Oremom a Samuelom Židekom získal bronz v tímovej súťaži kumite. „Na Michala sa súperi riadne pripravili a komplikovali mu cestu za víťazstvom najmä faulovaním, v jednom zápase ho súper kopol pod pás, v ďalšom zápase ho zas iný nekontrolovateľne trafil do nosa,“ dopĺňa k výkonu tréner Ivan Horniak.
Úspešné družstvá
Svoj prvý titul majstra SR oslavovali najmladší zástupcovia Prievidze. Adam Halaška, Tomáš Loch a Šimon Urgošík porazili vo finále mladších žiakov družstvo Kachi Nitra. Urgošík navyše pridal bronz v kategórii jednotlivcov. Halaška a Loch prehrali v bojoch o bronz.
Ďalší titul majstra vybojovalo družstvo v zložení: Lukáš Samuel Loch, Alexander Lichner a Peter Orem. V semifinéle porazili družstvo z ŠŠK Bratislava a vo finále družstvo Košíc. Družstvo kumite doplnil Jánošík Benedikt z Bánoviec nad Bebravou. Po chybných verdiktoch rozhodcu sa rozhodujúci zápas Lochovi nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Loch mal však na súťaži dvojitú smolu. V individuálnej kategórii ho neprávom diskvalifikovali. Za fauly bola diskvalifikovaná Romana Árvová, ktorá mohla rovnako získať medailu.
Tesné prehry
Reprezentanti ŠŠK prehrávali najmä tým najtesnejším pomerom 1:2. Samuel Chalupčík takto prehral v kata o postup do finále a potom aj o tretie miesto. V kumite skončil tretí.Vo finále starších žiačok tak prehrala Kristína Bruňanská, ktorá mala na víťazstvo. Rovnako Orem, Lichner, Loch. S bronzom sa muselo uspokojiť aj družstvo starších žiačok Romana Oboňová, Simona Franková a Kristína Bruňanská. Momentálne sa karatisti pripravujú na Veľkú cenu mládeže, Austrian junior open, K1 v Umagu a niekoľko regionálnych turnajov. Sezóna vyvrcholí skúškami technickej vyspelosti a oslavou v priestoroch Minigolfu.
Výsledky Majstrovstiev Slovenskej republiky v karate detí a žiakov Sabinov 16.5.2015:

1. Zaťko Michal            KUMITE ml. žiaci 8-9 -28 kg
1. Mjartanová Eliza Mina    KATA dievčatá do 5 r.
1. Mišejová Simonka        KATA ml. žiačky 8-9 r. Z
1. TEAM KATA ch. 5-7        Loch, Urgošík, Halaška
1. TEAM KATA ch. 10-11    Loch, Lichner, Orem
2. Bruňanská Kristína        KATA st. žiačky 10-11 Z.
3. Urgošík Šimon        KATA chlapci 6-7 r.Z
3. Mišeje Sylvia            KUMITE st. žiačky 10-11 -30 kg
3. Chalupčík Samuel        KUMITE ml. žiaci 8-9 - 24 kg