Polícia sa obracia na seniorov, resp. dôchodcov v súvislosti s pretrvávajúcimi, opakovanými a medializovanými prípadmi krádeží a podvodov, spáchanými na senioroch. MsP ponúka niekoľko rád, ako sa nestať obeťou.
Podvodníci využívajú rôzne zámienky a scenáre, aby sa dostali k peniazom bezbranných a neinformovaných ľudí. Vytipovanú obeť oslovia buď na ulici, alebo sa snažia vniknúť do jej bytu, na čo využívajú zámienky podomového predaja, opráv elektrospotrebičov, výplaty preplatkov a pod. Pokiaľ nevylákajú peniaze priamo, ovládajú množstvo spôsobov, ako dôverčivú osobu okradnúť („preskúmanie pravosti“ bankoviek falošným policajtom, vylákanie finančnej hotovosti na operáciu po „dopravnej nehode“, resp. zakúpenie či opravu motorového vozidla, výmenu odkvapových žľabov, poskytnutie rôznych služieb a pod.)
Nedôverujte neznámym ľuďom a nikoho cudzieho nevpúšťajte do svojho bytu. Nikdy neotvárajte dvere svojho bytu, pokiaľ neviete, kto je za nimi. Zaobstarajte si panoramatický priezor na dvere, ktorý vám umožní dobre si návštevníka prezrieť. Dajte si na dvere bezpečnostnú retiazku alebo podobný systém, ktorý udrží dvere iba pootvorené, mnohé veci tak môžete vybaviť bezpečnejšie.
Keď už zvoní pri dverách opravár, pracovník úradu alebo iných služieb (odpočet plynu a pod.) nechajte si predložiť jeho služobný preukaz, alebo priamo zavolajte na úrad alebo inštitúciu, na ktorú sa pracovník odvoláva. V prípade akýchkoľvek pochybností trvajte na tom, že o ponúkanú službu nemáte záujem a vec oznámte MsP alebo polícii. V prípade odpočítavania meračov tepla, vody či plynu sú tieto činnosti dopredu oznamované. Ak bývate sami, požiadajte o prítomnosť dôveryhodnej osoby v byte počas odpočtu (sused, príbuzný a pod.).
POZOR!!! Žiadna inštitúcia v SR nevypláca prípadné preplatky v hotovosti, ale výhradne bezhotovostne a prostredníctvom poštovej peňažnej poukážky na meno! Nepodliehajte lákavej vidine rýchleho a ľahkého zbohatnutia. Podomové ponuky výhier v lotérii alebo „výhodného nákupu“ tovaru odmietnite – takmer vždy ide o podvod. Udržujte dobré vzťahy so susedmi. Napíšte si ich telefónne čísla, v prípade potreby býva ich pomoc najrýchlejšia.
Dôležité telefónne čísla (polícia, lekár, hasiči, IZS - číslo 112) majte na viditeľnom mieste blízko telefónu, aby ste mohli čo najrýchlejšie privolať pomoc. Nepodliehajte nátlaku k podpisu závažných dokumentov, napríklad k prevodu bytu, domu alebo chaty, poskytnutiu peňažných pôžičiek či „výhodnej“ zmene dodávateľa energií. Všetko si v kľude a dôkladne premyslite. Závažné rozhodnutia o súkromnom majetku konzultujte s právnikom, prípadne sa poraďte s ďalšími, dôveryhodnými osobami. Množstvo obcí, miest, inštitúcií a mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú pomoc seniorom, ponúkajú aj bezplatnú právnu poradňu.
Mgr. Ľubomír Pomajbo
náčelník MsP Prievidza