V rozhovoroch medzi športovými fanúšikmi v Prievidzi je častou témou zlá finančná situácia hokejového klubu MŠHK. Na začiatku sezóny všetko vyzeralo solídne, na tlačovej konferencii generálny manažér MŠHK Juraj Boldiš informoval, že sezónny rozpočet pre prvoligové mužstvo je z väčšej časti pokrytý, no následne prišlo rýchlo vytriezvenie a klub sa začal boriť s problémami. Či sa to bytostne dotýka aj prievidzskej mládeže, sme sa opýtali trénera a funkcionára MŠHK Mládež Prievidza Marcela Dobrovodského.
Muži bojujú s výraznými finančnými problémami, dotýka sa to aj mládeže?
Zlú ekonomickú situáciu pociťujeme v bežnom živote všade okolo nás a pri športe je to vždy viacnásobne. Firmy a podnikatelia sa potykajú s existenčnými problémami a buď nemôžu
pomôcť, alebo sú nedôverčiví, lebo sa obávajú, ako sa ich peniaze použijú. Klamal by som, keby tvrdím, že my pri mládeži problémy nemáme, avšak zatiaľ sa nám darí tieto starosti riešiť. Figurujeme ako nezisková organizácia, takže nejaké financie sa nám podarilo získať od ľudí, ktorí nám poskytli 2% z daní, ďalšie financie sme získali od sponzorov a samozrejme najväčšiu mieru podpory vnímame zo strany mesta Prievidza.
Aké podmienky vám vytvára mesto? Ste s nimi spokojný?
Viem, aká je situácia v ostatných športových kluboch na Slovensku, a to nielen v hokeji. Dovolím si preto tvrdiť, že podmienky, ktoré má naša hokejová mládež, sú dobre. Napríklad naši najmenší v predprípravke majú tréningový proces 2 až 3 krát do týždňa, niekedy dokonca aj viac za poplatok 10 eur mesačne, a k tomu dieťa dostane na zapožičanie komplet hokejovú vystroj na sezónu, okrem prilby a korčulí, ktoré musí mať vlastné. Taktiež sme na začiatku sezóny uvítali prístup mesta, ktoré začalo skôr s prípravou ľadovej plochy a hráči tak mohli absolvovať plnohodnotnú prípravu pred nadchádzajúcou vďační aj tento rok.
Stúpa posledné roky každoročná podpora zo strany mesta?
Zo strany mesta podpora stúpa a pociťujeme ju veľmi intenzívne, nevedeli by sme si predstaviť bez finančnej pomoci mesta, ktorá predstavuje pre tento rok 14 888 eur hradiť napr. náklady na dopravu, keďže hráči veľa počas sezóny precestujú za zápasmi po celom Slovensku. Taktiež časť z týchto financií použijeme na platy pre asistentov trénerov a trénera brankárov. No a samozrejme najväčšia položka pre mesto je prevádzka zimného štadiónu.
Koľko má klub v súčasnosti detí? Aké súťaže hrajú jednotlivé tímy?
Hokejová mládež v Prievidzi má približne 160 člennú základňu. Najmladšie deti od 3. rokov po 3. ročník základných škôl tvoria predprípravku a počas sezóny odohrajú niekoľko priateľských stretnutí. Ročník štvrtákov a piatakov ZŠ popri zápasoch odohrá počas sezóny aj niekoľko turnajov, kde naberajú hráči skúsenosti a porovnávajú si ich s hráčmi z iných klubov. Hráči siedmeho a šiesteho ročníka ZŠ hrajú 1.ligu mladších žiakov, hráči deviateho a ôsmeho ročníka 1. ligu starších žiakov a družstvo dorastencov pôsobí v 1.lige dorastu.
Dostali sa vaše deti prostredníctvom hokeja aj do iných krajín?
Áno, prostredníctvom turnajov sa snažíme našich hráčov a jednotlivé ročníky konfrontovať i s inými hokejovými školami. Minulú sezónu boli naši deviataci na turnaji v Maďarsku a naša prípravka odohrala turnaj v našom partnerskom meste Jastrzebie- Zdrój v Poľsku. Taktiež sa naši hráči zúčastňujú i rôznych celoslovenských výberov a absolvujú rôzne turnaje v zahraničí.
Má váš klub talenty, ktoré sú v reprezentáciách?
Aj náš klub má hráčov s predpokladmi, aby mohli v budúcnosti šíriť dobré meno nášho mesta i klubu na Slovensku i v zahraničí. Ako príklad by som spomenul našu hráčku deviateho ročníka Barborku Králikovú, ktorá je členkou ženskej reprezentácie do 18 rokov a dokáže sa vyrovnať i chlapcom v jej veku. Taktiež treba spomenúť chlapcov ročníka 1995 – Roba Lantošiho, ktorý prešiel všetkými mládežníckymi reprezentačnými výbermi SR a momentálne pôsobí vo švédskej najvyššej juniorskej súťaži, ktorá je jedna z najkvalitnejších na svete. A Martina Paulíčeka, ktorý taktiež ako Robo prešiel reprezentáciami do 16, 17 a 18 rokov, pôsobil vo fínsku a momentálne hrá v Nitre najvyššiu juniorskú súťaž na Slovensku. Obaja títo hráči sú aj členmi reprezentácie SR do 19 rokov. Veľa našich odchovancov sa uplatnilo i v družstvách naj vyšších slovenských mládežníckych súťažiach. Taktiež musím spomenúť našich bývalých hráčov, ktorí boli členmi reprezentácií na MS do 20 rokov, a to: Martin Šagát, Marek Viedenský, Martin Štajnoch a Michal Toman.
Aký je v súčasnosti medzi najmenšími deťmi záujem o hokej? Stúpa postupne mládežnícka základňa?
Osobne si myslím a vnímam to tak, že záujem o hokej je v našom regióne veľký, či medzi deťmi ale aj dospelými, ktorí sú ochotní si zaplatiť ľadovú plochu, aby si ako partia mohli zahrať. Čo sa týka našich najmenších hokejistov, tak tí nám neustále pribúdajú. Pre príklad uvediem, že sezónu 2013/2014 sme začínali v predprípravke asi s 25 deťmi, momentálne máme približne 65 detí, z čoho sa ako tréneri veľmi tešíme, lebo je to svojim spôsobom ohodnotenie našej práce s nimi, keďže vidíme, že záujem rastie ako zo strany detí, tak aj zo strany rodičov.