Firma z Nedožier-Brezian bude na viacerých miestach Prievidze chemicky postrekovať inváznu rastlinu – pohánkovca japonského. Obyvatelia by sa mali miestam, kde dôjde k postrekom, vyhnúť.
Na území Prievidze sa od 5. do 9. júna, ale v závislosti od počasia, uskutoční chemický postrek inváznej rastliny pohánkovca.
Postrek bude vykonaný v lokalitách sídlisko Žabník (spojovací chodník sídliska Žabník a sídliska Zapotôčky, Nové mesto vedľa futbalového štadióna, koniec Ulice stavbárov pri nadchode cez železnicu, Necpalská cesta – okraj hlavnej cesty oproti zariadeniu Squash), sídlisko Nové mesto (rožné plochy okolo budovy Zariadenia pre seniorov na Ul. M. Rázusa, Slnečné nábrežie – plocha medzi chodníkom a riekou Nitrou oproti novým bytovým domom, okolo plota ZŠ Šafárika), Vápenica (plocha za budovou skladu CO, garáže – južný obchvat), Bojnická cesta (ľavá strana aj pravá strana (vedľa čerpacej mosta cez rieku Nitru, sídlisko Kopanice (Cesta V. Clementisa oproti „Hektorovi“) a Riečna ulica (medzi skupinovými garážami a riekou Nitrou).
Upozorňujeme obyvateľov, aby nevstupovali na spomínané postrekované plochy a vyhli sa kontaktu s rastlinami.
Pohánkovec japonský je trváca dvojdomá rastlina so silným a dlhým drevnatejúcim podzemkom, ktorý dorastá až do vzdialenosti 20 metrov od materskej rastliny. Stonky vysoké od 100 do 250 centimetrov sú priame, oblé, duté, holé, červeno škvrnité. V hornej časti sa rozkonárujú. Listy sú stopkaté, tuhé, holé, na oboch stranách zelené až svetlo zelené. Súkvetie je metlina mnohokvetých paklasov. Jednotlivé kvety sú jednopohlavné, malé, biele, vzácne ružové. Kvitnú od júla do septembra. Plod je trojhranná čierna až čiernohnedá nažka. Pohánkovec japonský sa rozmnožuje najmä vegetatívne pomocou podzemkov a koreňov, z ktorých na jar vyrastú nové výhonky. Rozširovanie sa uskutočňuje najmä premiestnením odlomených častí podzemkov, čo je charakteristické napríklad pri rôznych zemných prácach. Úlomky podzemkov sa môžu šíriť aj pomocou prúdiacej vody, keďže tento druh sa často vyskytuje aj ako súčasť sprievodnej pobrežnej vegetácie tokov.