Prievidza bude dejiskom jedného z najprestížnejších športových podujatí - majstrovstiev sveta. O sady cenných kovov budú v centre hornej Nitry bojovať zápasníci - veteráni vo voľnom i grécko-rímskom štýle v októbri roku 2015. Rozhodla o tom Medzinárodná zápasnícka federácia (FILA) po zvážení všetkých kandidatúr.
"Veľmi sa teším, že naše mesto sa stane hostiteľom takéhoto významného športového podujatia. Je to výsledok práce súčasného vedenia Zápasníckeho klubu Baník Prievidza. Sú to ľudia, ktorým ide naozaj o šport a nehľadajú za ním možnosť zarobiť. Vkladajú do toho energiu, voľný čas, pracujú obetavo a srdcom. Udelenie organizácie majstrovstiev sveta je výsledkom ich cieľavedomej činnosti," hovorí prievidzská primátorka Katarína Macháčková.
"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo uspieť, je to veľmi príjemný, no i zaväzujúci pocit, keďže máme pred sebou veľa práce. Náš predložený projekt zrejme zaujal, pomohla nám aj dobrá poloha či tradícia tohto športu v Prievidzi, v ktorej sa už minulosti konali majstrovstvá sveta juniorov či majstrovstvá Európy seniorov. Veľkú úlohu zohral aj fakt, že sme mali podporu mesta, keďže FILA veľmi dbá na to, aby bolo mesto naklonené tomuto podujatiu. V neposlednom rade nám pohli aj podporné stanoviska zástupcov iných krajín ako Bulharov, Maďarov, Poliakov, Čechov, Chorvátov, Bosniakov či Srbov," prezradil Vladimír Laco, predseda Zápasníckeho klubu Baník Prievidza.
Podpora zväzu
Za svetový šampionát zabojovali nielen predstavitelia prievidzského klubu, ale aj čelní predstavitelia Slovenského zápasníckeho zväzu na čele s jeho predsedom Františkom Lengyelom.
"Prievidza je vo zväze jednoznačne vnímaná ako jeden z najlepších a najúspešnejších klubov na Slovensku. Našu kandidatúru predstavitelia zväzu prezentovali na pôde FILA, aj na posledných majstrovstvách sveta veteránov v Budapešti či na olympiáde v Londýne. Zväzoví funkcionári vedia, že zápasenie má v Prievidzi pevné korene a vďaka mestu má aj výraznú podporu.
Preto zabojovali práve za nás," dodal Vladimír Laco.
Náročné mesiace
Organizátorov svetového šampionátu v roku 2015 čakajú náročné mesiace so zabezpečením všetkých náležitosti. Do Prievidze totižto môže prísť aj tisícka športovcov z viacerých kontinentov.
"Predpokladaný počet športovcov a trénerov je cez osemsto. Čo sa týka návštevnosti, rodinných príslušníkov či ďalších členov tímov, ich počet je ťažké predpokladať. No naposledy na rovnakom veteránskom šampionáte bolo v Budapešti v päťtisícovej hale plno. Mnohí, najmä z krajín bývalého sovietskeho zväzu, no i z iných kontinentov, sa zvyknú v mieste dejiska šampionátu zdržať aj dlhšie. Pre zápasníkov z krajín východného bloku môžu byť majstrovstvá sveta jedinou možnosťou ako vycestovať do Európy a stráviť tu nejaký čas," uviedol Vladimír Laco.
Mesto podalo pomocnú ruku
Vladimír Laco sa o radosť z úspešnej kandidatúry podelil aj s primátorkou Prievidze Katarínou Macháčkovou, ktorá prievidzským zápasníkom držala v ich úsilí palce. "Takisto sa teším, že naše mesto sa stane hostiteľom takéhoto významného športového podujatia. Je to priestor pre prezentáciu nášho mesta, obyvateľov i samotného zápasenia, ktoré má v Prievidzi dlhú tradíciu. Budeme sa snažiť organizátorom pomôcť so zabezpečením vhodných podmienok pre športovcov i jednotlivé výpravy," uviedla najvyššia predstaviteľka Prievidze, ktorá si uvedomuje význam podobného šampionátu.
"Majstrovstvá sveta majú v prvom rade svoj športový rozmer. No šampionát vnímame aj z inej strany. Môže pomôcť rozvoju regiónu. Množstvo ľudí, ktorí zavítajú do Prievidze, prinesú nový priestor a možnosti pre služby, obchod či cestovný ruch."
Výborná vizitka
To, že svetový šampionát bol pridelený práve Prievidzi, je skvelou vizitkou funkcionárov miestneho zápasníckeho klubu.
"Pôsobenie súčasného vedenia Zápasníckeho klubu Baník Prievidza vnímam veľmi pozitívne. Sú to ľudia, ktorým ide naozaj o šport a nehľadajú za ním možnosť zarobiť. Vkladajú do toho energiu, voľný čas, pracujú obetavo a srdcom. Udelenie organizácie majstrovstiev sveta je výsledkom ich cieľavedomej činnosti," dodala prievidzská primátorka.
Autor: Branislav Bucák