Plamienok zapálený v Bazilike Narodenia Pána priniesli skauti na Hornú Nitru aj tento rok. Dva dni pred Štedrým dňom ho zapália pri šiestich kostoloch, kde si ho bude môcť odpáliť každý záujemca. Na Štedrý deň ho budú jednu hodinu rozdávať na 10 tradičných stanovištiach v Prievidzi a Bojniciach. Plamienok sa rozšíri po mnohých mestách a obciach na Hornej Nitre, kde bude dostupný najmä v kostoloch podľa miestnych tradícií.
Prievidzskí skauti už tradične priniesli Betlehemské svetlo aj do Prievidze. V Betleheme tento rok odpálila plamienok deväťročná Rianna Danho. Lietadlom v špeciálnej lampe bolo Betlehemské svetlo prepravené na viedenské letisko. Slovenskí skauti si ho 11. decembra prevzali na slovensko-rakúskych hraniciach. Doručili ho do Poľska, na Ukrajinu a v týchto dňoch ho postupne zapaľujú po celom Slovensku. Už 12. decembra skauti plamienok priviezli aj na Hornú Nitru, a uchovávajú ho, aby dotvorilo atmosféru Vianoc.
Cieľom skautov a skautiek je aj napriek ťažkej dobe odovzdať plamienok z Betlehema čo najväčšiemu počtu ľudí. Keďže je stále vyhlásený núdzový stav, budú pri tom dbať na dodržanie platných opatrení. Záujemcov žiadajú najmä o to, aby sa pri odpaľovaní plamienka vyhli zhromažďovaniu vo väčšom počte ako šesť osôb, a aby nosili rúško alebo respirátor.
Od 22. do 24. decembra skauti zažnú Betlehemské svetlo pri šiestich kostoloch v Prievidzi a Bojniciach, kde bude dostupné nepretržite pre všetkých záujemcov. Betlehemské svetlo bude horieť vo veľkom sklenenom pohári, a každý si ho bude môcť odpáliť sám, napríklad cestou z kostola. Na Štedrý deň medzi 13:00 a 14:00 budú skautky a skauti rozdávať Betlehemské svetlo aj na 10 tradičných stanovištiach v Prievidzi a Bojniciach. Takisto ho prinesú do kostolov na vigílne sväté omše.
Na Štedrý deň od 13:00 do 14:00 budú skautky a skauti rozdávať Betlehemské svetlo záujemcom v Prievidzi a Bojniciach na týchto desiatich miestach:
• Dlhá ulica (pri potravinách Koruna)
• Námestie slobody (pri Trojičnom stĺpe)
• Žabník (pri potravinách na Ulici Stavbárov)
• Necpaly (pri potravinách Jednota na Veľkonecpalskej ulici)
• Sever (pri potravinách Jednota na Ulici K. Novackého)
• Sídlisko Píly (pri hoteli Magura na Námestí J. C. Hronského)
• Zapotôčky (pri potravinách Jednota na Ulici Ľ. Ondrejova)
• Bojnice (pri lekárni Notre Dame)
• Bojnice (pred Kostolom sv. Martina)
• Bojnice (v časti Dubnica)
Betlehemské svetlo bude horieť od 22. do 24. decembra nepretržite na týchto miestach:
• Farský Kostol sv. Bartolomeja v Prievidzi - kríž pri zastávke MHD
• Piaristický kostol (Najsvätejšej Trojice v Prievidzi) - pri soche Panny Márie Immaculaty
• Farský Kostol sv. Terézie z Lisieux v Prievidzi (Zapotôčky) - pri bočnom vchode
• Vstup do mestského cintorína v Prievidzi - pri kríži
• Farský kostol sv. Martina z Tours v Bojniciach - pri kríži
• Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Bojniciach - Dubnici - pri kríži
Okrem toho Betlehemské svetlo skauti rozdajú na Štedrý deň aj po skončení vigílnych svätých omší so začiatkom o 16:00 pri týchto kostoloch:
• Kostol sv. Bartolomeja v Prievidzi (farský)
• Kostol Najsvätejšej Trojice (piaristický)
• Kostol sv. Terézie z Lisieux (Zapotôčky)
• Kostol sv. Martina (Bojnice)
Nová mobilná aplikácia
Skauti pripravili aj pravidelne aktualizovanú mapu na stránke www.betlehemskesvetlo.sk s označenými miestami, kde horí alebo bude horieť plamienok z Betlehema. Mapa je tento rok ešte dostupnejšia, pretože z obrazoviek monitorov prichádza aj na displeje mobilných telefónov vo forme mobilnej aplikácie pre zariadenia s OS Android. V aplikácii Betlehemské svetlo si používatelia okrem toho môžu vyskúšať odpáliť aj virtuálny plamienok. Na to však potrebujú nájsť niekoho s mobilným telefónom, kto už má virtuálny plamienok odpálený a zosnímať si jeho QR kód.
Z histórie
Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo od rakúskych skautov po prvýkrát v roku 1990 vo Viedni a odvtedy ho každoročne šíria po celom Slovensku. Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla v roku 1099, keď turecké mohamedánske kmene okupovali Svätú zem. Na výzvu pápeža Urbana II. európski rytieri zorganizovali križiacku výpravu do Palestíny a oslobodili Betlehem a Jeruzalem. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.
Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.
Dieťa svetla
Betlehemské svetlo zvyčajne prináša do Európy rakúske dievča alebo chlapec, Dieťa svetla, ktoré toto vyznamenanie získa za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky. Ako poďakovanie za prácu po silných krupobitiach v Rakúsku vyzvala tento rok hornorakúska televízia ORF hasičské zbory, aby nominovali Dieťa svetla. Voľba padla na jedenásťročného Tobiasa Nussbaumera z Kirchhamu (okres Gmunden), ktorý sa aktívne angažuje v miestnom hasičskom zbore. Obzvlášť hrdí sú jeho kamaráti hasiči.
Aktuálne neľahká situácia ohľadom koronavírusu prekazila silnú tradíciu aj v tomto roku – Dieťa svetla necestovalo do Svätej zeme, aby zapálilo Svetlo pokoja v Jaskyni Narodenia Ježiša. Po minuloročnom vzore sa o to postarala deväťročná Rianna Danho, ktorá žije v Betleheme. Bola tak na začiatku úvodnej cesty Betlehemského svetla v tomto roku. Do Rakúska bol plamienok prepravený letecky v špeciálnej lampe v sobotu, 20. novembra a na viedenskom letisku ju prevzalo dieťa svetla - Tobias Nussbaumer.
Viac informácií o Betlehemskom svetle je k dispozícii aj na stránke www.betlehemskesvetlo.sk.