Šachový pozdrav Slovensku

18. 1. 2013 20:40

Už po dvadsiatyprvýkrát sa v Prievidzi uskutočnil šachový open turnaj Buď pozdravené Slovensko, ktorým si organizátori každoročne pripomínajú vznik Slovenskej republiky. V jedálni Strednej odbornej školy polytechnickej v Prievidzi sa zišlo 50 šachistov zo Slovenska a Českej republiky.

Open turnaj
Na otvorení turnaja nechýbali zástupcova poriadajúcich organizácií – predseda miestneho odboru Matice Slovenskej Milan Jadroň a prezident Slovenského orla Jozef Gálik.

„Open znamená otvorený, čiže na turnaji si v priamom súboji podal ruky zrelý dôchodca so začínajúcim žiakom, či majster s amatérom. Tieto turnaje sa spravidla  hrajú na deväť kôl v tempe rapid, čo znamená 2x15 minút. V tomto obmedzenom čase sa sem-tam zrodia zaujímavé výsledky, ktoré nezodpovedajú rantingovému postaveniu hráčov, čo turnaju dodáva potrebnú šťavu a gradáciu,“ prezradil Blažej Majzlan, hlavný organizátor turnaja.

Triumf Ábela
Víťazom 21.ročníka turnaja Buď pozdravené Slovensko sa bez väčšieho zaváhania stal Peter Ábel z ŠK Piešťany so ziskom 7,5 boda s polbodovým náskokom pred Mariánom Kantoríkom z Izbestu Dunajov, ktorý sa z prvenstva na turnaji tešil v roku 2011. Tretí skončil Ľubomír Bojda z ŠK Šurany so 6,5 bodmi. Najlepší z ŠK Prievidza bol Handlovčan Miroslav Kaniansky, ktorý obsadil štvrtú priečku s rovnakým bodovým ziskom ako tretí Bojda. Veľmi dobrý výsledok dosiahla aj žiačka Veronika Gažíková z Bojníc, štartujúca za  Liptovskú šachovú školu, ktorá so 6,5 bodmi bola v celkovom poradí šiesta. Manželský tandem Bochničkovcov z Prievidze, žijúci v Pezinku, si svorne podelil 7. a 8. miesto. Samozrejme s tým, že Andrea sa dostala na siedmu priečku pred svojho manžela. Z mladých tvári treba vyzdvihnúť žiaka tretej triedy základnej školy v Bojniciach Jakuba Gažíka, ktorý vybojoval v solídnej konkurencii štyri body a obsadil 32. miesto.

Ocenenie tradície
Na záverečnom vyhodnotení turnaja nechýbali ani zástupcovia mesta Prievidza – primátorka Katarína Macháčková a predseda komisie športu Branislav Bucák. Najvyššia predstaviteľka Prievidze odovzdala ceny najlepším a v príhovore vyzdvihla tradíciu i myšlienku turnaja.