Starší žiaci BC Prievidza mládež zvíťazili nad premožiteľom FC Barcelony

Lorem ipsum dolor sit amet 14. 1. 2014 13:05

Prestávku v basketbalových súťažiach využili družstvá starších žiakov a žiakov BC Prievidza mládež na zápasy proti Vasasu Budapešť. Mladí hráči Vasasu vo svojich kategóriách v Maďarsku suverénne dominujú, keď starší žiaci  vo finálovom turnaji v sezóne 2012/13 vyhrali všetky zápasy 30 a viacbodovým rozdielom.

Kvalitu oboch súperov podčiarkuje aj fakt, že ročne hrávajú množstvo kvalitných medzinárodných zápasov proti družstvám z kategórie najslávnejších. Žiaci Vasasu dokázali poraziť Cibonu Záhreb, starší žiaci rovnako Cibonu a dokonca aj slávnu FC Barcelona. O to viac nás tešia výsledky našich družstiev. Starší žiaci ( ročník 1999 a mladší ) porazili svojho súpera o jediný bod po predĺžení, žiaci ( ročník 2000 a mladší )prehrali o 14  bodov.
Výsledky ale aj predvedená hra mladých Prievidžanov vzbudili u domácich trénerov a funkcionárov uznanie a určite to nebola posledná vzájomná konfrontácia oboch klubov. Družstvá Vasasu by sme mali v najbližšej dobe privítať aj v Prievidzi.

Starší žiaci:

VASAS Akadémia Budapešť - BC Prievidza mládež   62 : 63 pp. ( 17:17, 12:12, 18:15, 8:11, 7:8 )

Body a zostava PD: Kádaši 35, Magdolen 13, Mikuláš 7, Gašparík 3, Mičo 2, Novosádek 2, Mokráň 1, Hronský, Petráš, Čepko, Huljak, Lukáč, Pondela
tréner: Marek Bulík, as. trénera: Tomáš Bulík
Vasas: Schafarek 27, Ábrahám 17, Zoldi 6

tréner Marek Bulík: "V prvom rade by som chcel poďakovať všetkým hráčom za predvedený výkon, ale aj podporu na lavičke. Super boli samozrejme aj naši fanúšikovia, ktorých povzbudzovanie nám pomohlo najmä v chvíľach, keď sa nám nedarilo.
Celý zápas sa hral vo vysokom tempe. V úvode sme boli mierne zakríknutí, a museli sme si zvyknúť aj na nastolený meter rozhodcu, ktorý v prvej štvrtine pískal na oboch stranách každý jeden kontakt a veľmi úzkostlivo aj kroky. V siedmej minúte sme prehrávali najvyšším rozdielom v zápase 14:7. Stratili sme najmä veľa lôpt po technických chybách. Avšak postupne sme zo seba striasli nervozitu a do konca štvrtiny sme stav zápasu vyrovnali a vyrovnaný priebeh trval až do samotného záveru zápasu. Na oboch stranách prevládala najmä veľmi kvalitná defenzíva, ľahkých košov padlo veľmi málo.  My sme sa snažili hrať od úvodu agresívne, avšak v priebehu zápasu sme museli trochu zvoľniť pre problémy s faulami. V útoku sa presadzovali najmä lídri oboch družstiev. V druhom polčase sa družstvá niekoľkokrát vystriedali vo vedení, v 37 minúte sme vyhrávali najvyšším rozdielom 55:49 avšak od tohto momentu sme už nebodovali a Vasasu sa podarilo 23 sekúnd pred koncom vyrovnať. V poslednom útoku sme mali ešte otvorenú strelu avšak zápas išiel do predĺženia. V predĺžení sme mali viac šťastia ako súper. Dvomi trestnými hodmi Kádašiho 20 sekúnd pred koncom sme sa ujali vedenia 63:62 a v závere sme už súperovi nedovolili skórovať.
Víťazstvo nad kvalitným súperom je povzbudením do ďalšej práce a chalani sa mohli presvedčiť o tom, že pri dobrom tréningu môžeme hrať vyrovnaný zápas aj s tými najkvalitnejšími družstvami a pri pravidelnejšej konfrontácii s nimi ich aj porážať. Na zabezpečenie kvalitného tréningu a medzinárodnú konfrontáciu sú však potrebné na Slovensku veľké zmeny a do mládeže aj niečo investovať, nie len o nej rozprávať. V tomto smere môžeme Vasasu ale aj iným družstvám z Čiech či Maďarska len závidieť. Profesionálni tréneri, mládežnícka hala, kardiocentrum, regenerácia,  ubytovňa, jedáleň pre hráčov, vonkajšie ihriská. Všetko v jednom areáli. Podmienky, o akých môžeme na Slovensku len snívať. To už je však téma na samostatný článok...."

Autor: Marek Bulík