Platný stavebný zákon z roku 1976 je nedisciplinovanými stavebníkmi aj v Prievidzi často obchádzaný. Pripravovaná novela zákona by mala byť k takýmto porušovateľom prísnejšia, nekompromisnejšia: v prípade nedodržania zákona sa očakávajú sa aj vyššie postihy. V súčasnosti je možné uložiť pokutu za porušenie stavebného zákona do výšky takmer 166 tisíc eur.
Aj vedenie mesta Prievidza sa začalo intenzívne zaoberať problémom čiernych stavieb.
Zamestnanci mesta môžu v rámci štátneho stavebného dohľadu, resp. na základe upozornenia občanov, „objaviť čiernu stavbu“( bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním). V takomto prípade stavebníka okamžite vyzvú k legalizácii stavby a zosúladeniu so zákonom. Ak štátny stavebný dohľad zistí nelegálne konanie, mesto ho môže riešiť dvojakým spôsobom : možnosťou dodatočného povolenia, ak stavba nebude v rozpore s územným plánom mesta a verejnými záujmami, resp. nariadením o odstránení stavby.
V týchto dňoch sa začal vykonávať štátny stavebný dohľad v jednotlivých častiach mesta
( postupne v lokalitách Sever, Zapotôčky a v centrálnej mestskej zóne).
Iniciatíva sa mestu vypláca, pretože sa zistili porušovatelia stavebného zákona a týmto stavebníkom boli už uložené pokuty vo výške 35 tisíc eur a pri ďalších čiernych stavbách sa rieši priestupkové konanie.
V poslednom období je aj zvýšený počet podnetov obyvateľov z lokality IBV Kopanice na svojvoľné užívanie prechodných chodníkov medzi jednotlivými rodinnými domami. To je pre mesto podnet, aby začalo postupne skúmať aj zmluvy o dočasnom užívaní pozemkov priľahlých vlastníkov domov a stavieb na nich realizovaných.
Na margo pripravovanej novely stavebného zákona je treba ešte podotknúť, že ak sa stavba zrealizuje bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, zodpovednosť ponesie nielen majiteľ, ale aj stavebná spoločnosť a stavebný dozor. Prevenciu proti porušovateľom stavebného zákona by mala napríklad zvýšiť aj možnosť prerušenia dodávok energií. V súvislosti s predloženou novelou Trestného zákona sa pri nepovolených stavbách zavádza súčinnosť stavebného úradu s orgánmi činnými v trestnom konaní, z dôvodu lepšej akcieschopnosti voči porušovateľom zákona. Štát, ale aj obce a mestá, dlho tolerovali čierne alebo nelegálne stavby na Slovensku. Málo sa stavali na stranu poctivých ľudí a umožňovali priestor pre špekulácie.
Aby sme boj proti nepovoleným stavbám zefektívnili, vyzývam aj Prievidžanov, aby v tomto úsilí mestu pomohli. Budeme povďační za každé zistenie a nahlásenie porušenia stavebného zákona. Veď aj Prievidza si zaslúži byť krajšia a bez „čiernych stavieb“. Som presvedčená, že to spoločnými silami s obyvateľmi mesta dosiahneme.
JUDr. Katarína Macháčková, primátorka mesta