Centrum voľného času Spektrum Prievidza a Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi Vás pozývajú na výstavu fotografií členov fotoklubu Junior TAJOMSTVÁ SGRAFITOVEJ VÝZDOBY SÍDLISKA PÍLY V PRIEVIDZI, ktorá sa uskutoční od 23. 3. do 17. 4. 2015. Výstava zobrazuje unikátne umelecké reliéfy z pálenej hliny vytvorené v povojnovom období na obytných budovách v časti Prievidze.
Sídlisko Píly v Prievidzi tvoria jedno až trojposchodové domy z pálenej tehly, ktoré svojím zoskupením vytvárajú idylické zákutia. Na domoch zaujme rozmanitosť okien, balkónov, lodžií, terás a škridlových striech. Výstavba obytných domov trvala takmer šesť rokov. Súčasťou mnohých obytných domov na hlavných uliciach sú priestory pre občiansku vybavenosť: obchody, zdravotnícka starostlivosť a služby. V rovnakom duchu na sídlisku postavili dve základné a dve materské školy, kino a dom kultúry, nezabudli pritom na centrum a obvodové ulice.
Vtedajší architekti sa snažili oživiť monotónnosť a šedivosť prvých povojnových sídlisk keramickými prefabrikátmi, ktoré navrhli brnianski architekti Chlup a Zounek špeciálne pre nové prievidzské sídlisko Píly. Tie pre finančnú náročnosť neskôr nahradila sgrafitová výzdoba, na ktorej sa v Prievidzi podieľalo niekoľko autorov (M. Klimčák, M. Laluha, F. Chmelař, J. Fedora, P. Bley, I. Vysočan, J. Pavlíčková, M. Paštéka, P. Maňka, Ľ. Štrompach). Sgrafitá oživujú vnútroblokové i čelné steny obytných domov vo figurálnej, ornamentálnej a zvieracej podobe. Na Slovensku sú takmer jedinečné.
Magdaléna Malichová, vedúca fotoklubu Junior a skúsená fotografka, hovorí: „Členovia fotoklubu Junior z CVČ Spektrum Prievidza vám predstavujú na „pracovnej výstave“ časť fotografií, ktoré urobili v lete 2011, 2012 a 2014. Zachytili asi dve tretiny zaujímavej sgrafitovej výzdoby sídliska a domových znamení, ktoré sú nad vchodovými dverami. Podľa nich sa deti, ale aj dospelí orientovali, kde je ich dom a vchod.“ Malichová ďalej uvádza: „Časť fotografií bola zhotovená z plošiny, ktorú poskytli Technické služby mesta Prievidza, druhá časť záberov bola urobená z chodníka. Fotodokumentácia bude naďalej pokračovať.“
Pri figurálnych sgrafitách je častá folkloristická a selanková tematika, nechýbajú bojové a historické námety. Nájdeme tu reliéfy z pálenej hliny, ktoré pochádzajú z dielne Alexandra Drexlera, Ludvíka Kardoša a Vladimíra Kompáneka. K. Biathová a V. Luxová vo svojej publikácii „Maľba v architektúre“ z roku 1965 sgrafitovú výzdobu na prievidzskom sídlisku Píly podrobili kritike. Napriek tomu má svoje čaro.
„Je to náročná práca, ktorá si vyžaduje trpezlivosť ale aj dobré svetlo. Výstava „Tajomstvá sgrafitovej výzdoby sídliska Píly“ v RKC v Prievidzi je pre verejnosť prístupná ako základný pracovný dokument, preto prosíme návštevníkov, aby nehodnotili fotografie ako poroty na fotografických súťažiach. Cieľom tohto fotografovania je, aby si občania začali všímať zaujímavú výzdobu sídliska, ktoré je ojedinelé na Slovensku z obdobia výstavby sídlisk,“ uzatvára Malichová.
Výstava sa uskutoční od 23. 3. do 17. 4. 2015 v sále RKC v Prievidzi (Záhradnícka 19) v pondelok až piatok v čase od 9:00 do 17:00. Vstup je voľný.