Zaujímavá výstava v Prievidzi



14. 9. 2016 10:52

Stále prebieha výstava dvoch prievidzských umelcov - fotografa a výtvarníka. Spoločne v Prievidzi vystavujú po dvadsiatich rokoch (XX). Výstava je prezentáciou aktuálnej tvorby autorov, i keď sa nevyhne ani retrospektívnemu pohľadu na toto obdobie. V rámci výstavy dostane socha na Námestí slobody nový pohľad.

Môžete sa tešiť na typickú Šormanovu tému "ŽENY" na precízne spracovaných fotografiách. Ponúkne "Nový druh". Turcel vystaví prevažne ucelené súbory obrazov. Jeho témou sú "hodnoty" ako také. Obrazy doplní o inštaláciu a trojrozmerné diela v interiéri galérie, ale aj v exteriéroch prievidzských námestí.
Na vernisáži ponúkneme výnimočné víno v exkluzívne hriešnej edícii a ochutnávku piva uvareného tradičným spôsobom v prvom prievidzskom pivovare po roku 1771...

...počas výstavy umiestni výtvarník Roman Turcel dva objekty do verejného priestoru a prepojí tak dve prievidzské námestia a Art galériu.

Prvý objekt nazval "Socha slobody" na Námestí slobody. Toto námestie "stráži" od 1951 roku partizánka z dielne akademického sochára Rudolfa Pribiša. Nový pohľad na ňu, ktorý ponúka Turcel z nej robí sochu slobody.

/objekt v tvare panela s akýmsi kukátkom - priezorom cez ktorý sa divák pozrie na Pribišovu sochu a puška, ktorú partizánka drží vedľa nohy sa mu vyfarbí na bielo - ako symbol toho, že o slobodu nie je treba bojovať zbraňami, ale každodenným postojom k životu. Dielo zároveň pripomína históriu Námestia slobody, podľa ktorého je pomenované./

Druhý objekt má možno na prvý pohľad kontroverzný názov "Mier", keďže ide o vyše trojmetrovú pušku umiestnenú medzi Mierovým námestím a Art galériou. Vystihuje však celkový koncept.
/Plastika v tvare pušky bielej farby je hlavným symbolom objektu Sochy slobody. Dielo prepája Sochu slobody z Námestia slobody v Prievidzi s Mierovým námestím a priestorom Art galérie, v ktorej je nainštalovaná predmetná výstava.

__________________________
text na Soche slobody:

Námestiu v Prievidzi dominuje pomník padlým v SNP. Zrejme sa naň práve pozeráte. Vytvorili ho v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia architekt Štefan Lukačovič (1913-2001) a akademický sochár Rudolf Pribiš (1913-1984).
Námestie bolo v meste vždy Hlavným a tak sa aj volalo.
No, počas rokov nieslo mnohé mená. Napríklad v roku 1898, keď zavraždili cisárovnu Sissi ( Alžbetu Bavorskú - Habsburskú) bolo pomenované Alžbetiným.
Po zániku monarchie nieslo meno prezidenta Masaryka.
Keď zomrel Andrej Hlinka v roku 1938, dostalo meno Hlinkovo námestie.
Po skončení II. svetovej vojny (4.4.1945) sa krátko hrdilo názvom Námestie slobody.
To však “upresnila” propaganda a stalo sa Stalinovým námestím.
V roku 1964 sa stalo Námestím 4. apríla a krátko po Nežnej revolúcii (1989) opäť dostalo meno NÁMESTIE SLOBODY.

V roku 1951 sa na svoje miesto postavila PARTIZÁNKA (bohyňa víťazstva Niké totiž nevyhovovala vtedajšej ideológii), nepochybne v tom čase takáto žena bola vnímaná ako symbol slobody...

Dnes sa na dávnejšie syboly pozeráme inak, a to je aj dôvod existencie tohoto objeku.

Výtvarník roman turcel aktuálne ponúka, svoj, pohľad na Sochu partizánky na námestí. ...bez nejakého priameho zásahu, či dehonestácie diela predchodcu. (2016)

Nazýva ju SOCHOU SLOBODY!

Autor: Roman Turcel


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri