Žiaci Obchodnej akadémie Prievidza v Európskom parlamente



Lorem ipsum dolor sit amet 20. 12. 2012 09:55

Vďaka úspešným projektom žiakov Obchodnej akadémie - “prievidzaUP“ (beh do schodov) a „baTÚLAČKY“ (itinerár turistických ciest pre matky s deťmi) - ktoré sme realizovali v rámci predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu cez programy  Junior Achievement, n.o. Slovensko, sme dostali pozvánku na sponzorovanú návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Na návštevu pozval žiakov Obchodnej akadémie Prievidza slovenský europoslanec Peter Šťastný. Spolu s nimi boli na návšteve aj žiaci zo Žiaru nad Hronom, Šurian, Kežmarku, Martina, Trebišova.

Exkurzia v termíne 10. – 12. decembera 2012 začala stretnutím v Bratislave a pokračovala cez Rakúsko a Nemecko do Francúzska. „Mesto Vianoc“, ako sa Štrasburgu hovorí, nás privítalo veľkolepými vianočnými trhmi, bohatou výzdobou ulíc, nádherne zdobenou gotickou katedrálou Notre Dame. Všade voňal aníz, víno, hrali pouliční muzikanti a ľudia dupkajúci v rytme hudby pôsobili veselo, spokojne.

Samozrejme, hlavným naším cieľom boli európske inštitúcie. Prvou bol Európsky parlament. Už len vidieť túto architektonicky zaujímavú budovu stálo za to. Po úvodnej informačnej besede o činnosti Európskeho parlamentu nasledovalo stretnutie s pánom Petrom Šťastným. Hovoril o svojom pôsobení v parlamente, činnosti v komisiách ktorých je členom. Radi sme prijali pozvanie na rokovanie do hlavnej sály a ešte viac pozvanie na spoločnú večeru.

Rokovacia sála HEMICYCLE je interesantná. Hosteska vás usadí, podá aktuálny rokovací program samozrejme v slovenčine a vy si už len navolíte do slúchadiel jeden z 23 oficiálnych jazykov EU. Toto bolo pre nás v úvode vtipnou chvíľou. Prečo? Práve prvým diskutérom v sále bola slovenská europoslankyňa z Bojníc, Anna Záborská. Takže chvíľu sa v sále s 800 modrými kreslami rozoznela slovenčina. Neodmysliteľné večerné „rodinné“ foto s pánom poslancom pri 27 zástavách členských štátov Európskej únie, a už sme sa tešili na neformálne rozhovory pri večeri. Témy boli rôzne – mládež a škola, mládež a práca, mládež a cudzie jazyky ale aj rôzne iné. Hlavne pri téme cudzie jazyky si mnohí z nás uvedomili, že bez znalosti angličtiny, a nie iba nej, bude mať každý mladý človek na trhu práce hendikep.

Druhou, dôležitou inštitúciou, ktorú sme navštívili, bol Súd Rady Európy – Európsky súd pre ľudské práva. Tu riešia súdne spory 47 členských štátov Rady Európy. Zúčastnili sme sa procesu – štát Bosna a Hercegovina verzus jej občan. Pojednávanie bolo iba pre akreditovaných návštevníkov. Šestnásťčlenná medzinárodná súdna porota si vypočula obe strany a verme, že rozsudok bude spravodlivý. Po procese sme sa na besede stretli so sudcom za Slovensko Jánom Šikutom. V roku 2013 mu končí funkčné obdobie – teda ak máte záujem hláste sa. Pozor, súd pracuje v dvoch svetových jazykoch – angličtine a francúzštine – a tie by ste mali ovládať slovom i písmom.

Zážitkov bolo veľa. Ostanú krásne spomienky. Prežili sme krásne štyri náročné dní, na ktoré nikdy nezabudneme.

Martina Mandelová a Nikola Rybárová, 3.B OA PD


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri