Každý šport má vo svojom strede človeka, ktorý ním doslova hýbe dopredu. Zanieteného človeka, ktorý nepočíta aktíva či straty, ale vždy s nezdolateľným odhodlaním pracuje v prospech svojho obľúbeného športu. Zápasenie a osobitne voľný štýl mal takéhoto človeka v Ing. Ivanovi Kormaňákovi.
Ing. Ivan Kormaňák st.
* 15. 6. 1934 v Breze, okr. Dolný Kubín
+ 15. 8. 2012 v Prievidzi
V rokoch 1952-1974 aktívne zápasil na prvoligových žinenkách. Bol trojnásobným majstrom Československa a reprezentačný dres obliekal plných sedem rokov (1957-1963), v 34 medzištátnych stretnutiach prehral len trikrát, nebolo mu však z dôvodu zranení dopriate zúčastniť sa majstrovstiev Európy resp. sveta. V roku 1965 prevzal československú reprezentáciu vo voľnom štýle a viedol ju do roku 1971, zúčastnil sa aj na olympijských hrách v Mexiku v roku 1968. V rokoch 1976–1980 sa opäť ako tréner vrátil k československej reprezentácií a mal značný podiel na jej úspechoch: Karabínov zisk titulu majstra Európy a dve bronzové medaily na olympijských hrách v roku 1980. Prispela k tomu aj jeho nová metodika voľného štýlu. V roku 1966 prišiel do Prievidze, keď predtým trénoval Duklu Košice, Lokomotívu Bratislava a Dunajplavbu Bratislava a spolu s Jánom Mojžišom a Vladimírom Ulickým vytvorili v Prievidzi baštu slovenského zápasenia.
Pod jeho vedením získali borci Baníka Prievidza v kategórií jednotlivcov a družstiev viaceré tituly majstrov Slovenska i Československa. Z jeho žiackej liahne vyrástli napríklad Jozef Lohyňa, Milan Mendel, František Fábrik, Jozef Švajlenka, Milan Revický a ďalší, ktorí reprezentovali Československo. V roku 1980 sa vzdal trénerského postu v reprezentácií ČSSR a stal sa vedúcim trénerom Strediska vrcholového športu mládeže v Prievidzi. Popri aktívnej trénerskej činnosti vykonával i ďalšie funkcie v zápasníckom hnutí v ÚV ČSZTV a SÚV ČSZTV hlavne v trénersko-metodickej oblasti. Zameriaval sa na publikačnú činnosť vydávaním rôznych metodických listov, učebných textov, metodických príručiek a podobne. Spolupracoval s Výskumným ústavom FTVŠ v Bratislave a v Prahe. V roku 1993 založil združenie pre rozvoj zápasenia, ktoré je funkčné doteraz a bol iniciátorom vydávania informačného bulletinu Slovenský zápasník. Archivuje množstvo materiálov zo zápasenia je jeden z autorov knihy 50 rokov zápasenia v Prievidzi. /1954-2004/.
Za svoju dlhoročnú prácu v zápasníckom hnutí získal viacero ocenení: päťkrát bol vyhlásený za najlepšieho trénera okresu Prievidza, je držiteľom titulu vzorný a zaslúžilý tréner, je majstrom športu a získal ocenenie I. stupňa za rozvoj československej telovýchovy. Je nositeľom ceny Fair- play z roku 1998 a v Prahe mu bol udelený zlatý odznak FILA.