Informácie pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko



2. 3. 2022 14:54

Základné informácie k možnostiam pobytu, získaniu dočasného útočiska a žiadosti o azyl.

Nižšie uvedené informácie zú čerpané dňa 2. marca 2022 z oficiálnej stránky verejnej správy SR www.ua.gov.sk, kde sú uverejnené aj v ukrajinskom a anglickom jazyku. Odporúčame navštíviť túto stránku aj pre získanie ďalších dôležitých informácií.

Pobyt s platným biometrickým pasom

V prípade, ak má občan Ukrajiny platný biometrický pas, môže sa zdržiavať legálne na území Slovenskej republiky 90 dní. Aby mohol ostať legálne na území SR dlhšie, počas tejto doby sa musí rozhodnúť, či požiada o niektorú z foriem legálneho pobytu, požiada o dočasné útočisko alebo o azyl.

Dočasné útočisko

Na Slovensku si môžu štátni občania Ukrajiny a ich rodinní príslušníci postihnutí vojnovým konfliktom požiadať o dočasné útočisko na polícii na hraničnom priechode, alebo na príslušnom útvare cudzineckej polície podľa miesta, kde sa zdržiava.

Dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v krajine pôvodu žiadateľov o dočasné útočisko. Ide o najrýchlejšie poskytnutú formu ochrany.

Kde je možnosť požiadať o dočasné útočisko?

Ak ide o cudzinca, ktorý žiada po vstupe na územie SR - na policajnom útvare cudzineckej polície podľa miesta, kde sa zdržiava. Pre okres Prievidza je príslušné Oddelenie cudzineckej polície PZ Trenčín, Jílemnického 2, Trenčín 911 01. GPS: N 48.88837 E 18.03433. Kontakty: ocptn@minv.sk, +421961203234, +421961203205, +421961203200.

Ak ide o cudzinca, ktorý žiada pri vstupe na územie SR - na príslušnom policajnom útvare cudzineckej polície v mieste hraničného priechodu.

Doplňujúce informácie k podávaniu žiadostí o poskytnutie dočasného útočiska od Okresného úradu Trenčín

Pri podaní žiadosti predkladá občan ukrajiny formulár "Vyhlásenie cudzinca" (na stiahnutie nižšie). Je vhodné, ak si ho žiadateľ prinesie vyplnený.

K žiadosti o poskytnutie dočasného útočiska občan Ukrajiny a jeho rodinný príslušník priloží:
- doklad, ktorým preukáže svoju totožnosť (napr. cestovný pas, IDK s fotografiou, vodičský preukazom s fotografiou spoločne s rodným listom a pod.)
- v prípade, ak už má zabezpečené ubytovanie predkladá aj:
a) čestné vyhlásenie všetkých vlastníkov nehnuteľnosti o poskytnutí ubytovania (viď. formulár nižšie)
alebo,  
b) zmluvu o nájme uzavretú s vlastníkom/vlastníkmi nehnuteľnosti.
Podpisy na uvedených dokladoch nemusia byť osvedčené.
- v prípade ak žiadateľ nemá zabezpečené ubytovanie, policajný útvar ho prihlási na obec, v ktorej sa žiadateľ bude zdržiavať.

Po vykonaní potrebných úkonov vydá policajný útvar žiadateľovi Potvrdenie o udelení tolerovaného pobytu s označením „ODÍDENEC“.

Za rodinného príslušníka štátneho občana Ukrajiny sa považuje:
1. manžel štátneho občana Ukrajiny,
2. maloleté dieťa štátneho občana Ukrajiny alebo maloleté dieťa manžela štátneho občana Ukrajiny,
3. rodič maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny.

Formulár Vyhlásenie cudzinca v slovenskom a ukrajinskom jazyku

Formulár Čestné vyhlásenie o poskytnutí ubytovania

V prípade, že štátny príslušník Ukrajiny nedokáže preukázať svoju totožnosť, neznamená to, že nebude prijaté vyhlásenie o žiadosti o dočasné útočisko, avšak treba počítať s predĺžením doby potrebnej na zaevidovanie štátnych príslušníkov Ukrajiny do príslušných informačných systémov Policajného zboru SR a o poskytnutí útočiska rozhodne do 30 dní Migračný úrad MV SR.

Azyl

Azyl je forma medzinárodnej ochrany, ktorá môže byť osobe udelená z dôvodu, ak má opodstatnené obavy. Dospelá osoba ma právo požiadať o azyl na mieste hraničného priechodu, taktiež žiadosť podáva aj za svoje deti.

Pri príleve veľkého počtu ľudí utekajúcich pred vojnou je pre občanov Ukrajiny vhodnejší status dočasného útočiska. V súčasnosti by azylové konanie pri veľkom počte cudzincov prebiehalo veľmi dlho. Požiadať o azyl je možné pri vstupe na územie SR na policajnom útvare v mieste hraničného priechodu alebo neskôr po vstupe do SR na policajnom útvare zriadenom pri azylovom zariadení (Záchytný tábor Humenné).

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť bude pre občanov postihnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine poskytovaná na základe ich statusu:

- V prípade, že Slovensko je tranzitujúcou krajinou, všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť si musíte hradiť v plnom rozsahu.
- Ak na Slovensku požiadate o azyl, vznikne vám nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, v odôvodnených prípadoch aj na plnú zdravotnú starostlivosť.
- Po udelení azylu alebo doplnkovej ochrany vám vznikne nárok na plný rozsah zdravotnej starostlivosti.
- V prípade získania statusu dočasného útočiska, ktorého získanie je administratívne jednoduchšie, budete mať nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Ak je občan postihnutý vojnovým konfliktom na Ukrajine pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, dostanete všetky potrebné vyšetrenia a starostlivosť. Ak nie je verejne zdravotne poistený, úhrada bude realizovaná zo štátneho rozpočtu.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri